Mįslės apie audinį ir siuvimą. Skyrius „Medžiagų mokslas“. „Kelionė į augalinio pluošto audinių pasaulį“. Posakiai ir patarlės apie linus

  • 06.11.2019

Tatjana Salomadina
Pamokos apie susipažinimą su audinio savybėmis su eksperimentavimo elementais parengiamojoje grupėje santrauka

Tikslas:

plėtra pažinimo vyresnių ikimokyklinukų aktyvumas pažinimo procese audinių savybės.

Užduotys:

idėjų apie įvairių audinių savybės;

Žinių apie žmonių naudojimą atnaujinimas audiniai;

Įgūdžių įgyti žinių atliekant praktinius eksperimentus formavimas, gebėjimas daryti išvadas, apibendrinimus;

Ugdykite bendradarbiavimo, savitarpio pagalbos įgūdžius.

Lėšos:

Clew, kratinys rinkinys audiniai(10x10 cm): Bolonija, chintz, maišas, kapronas, užuolaidos, šilkas, aksomas ir kt.; šrifto drobė, eksperimentinės schemos, matavimo šaukštas, indas su vandeniu, sultonai, popierinės servetėlės, skudurėliai vandeniui šluostyti, trys suskaldyti paveikslai, vaizduojantys drabužius.

Būdai:

Motyvacijos kūrimas, ralio žaidimas grupėse, žaidimas "Surinkite nuotrauką", probleminiai klausimai, eksperimentų atlikimas, rezultatų aptarimas, išvadų formulavimas, dinaminė pauzė, refleksija.

parengiamieji darbai:

kolekcija audiniai, įvairių pavyzdžių tyrimas ir palyginimas, pokalbiai, eksperimentai ( audinys sudarytas iš siūlų, audiniai gali būti dažomi, audinys stiprus – jo negalima sulaužyti, skaitant K. Ušinskio istoriją „Kaip lauke užaugo marškiniai“, mįslės, naršymas multimedijos pristatymas "Pasaulis audiniai» , audimo raštai audiniai ant vaikiškų staklių, gaminant popieriaus pynimo pavyzdžius audiniai, d / žaidimai "Aprenk lėlę", „Kas pirma, kas vėliau“ ir kt.

Pamokos eiga:

Vaikai, siūlau jums leistis į kelionę į stebuklingą pasaulį audiniai.

Ir stebuklingas kamuolys parodys mums kelią. Šis kamuolys žino daug įdomių dalykų apie pasaulį audiniai.

Kodėl manote?

(vaikų atsakymai) (nes yra pagaminti siūlai audinys)

Norėdami prisiderinti prie savo kelionės, perduosime kamuolį iš rankų į rankas ir dovanosime vienas kitam savo šilumą ir šypseną.

(praeiti glomerulus)

Na, o kartu su kamuoliu patekome į mokslinį eksperimentinis centras"kodėl".

Kviečiu į laboratoriją.

Vaikinai, siūlau pakalbėti apie tai, iš ko siuvami drabužiai. Čia kalbėsime ne tik apie audinių, bet taip pat apsvarstykite juos ir atlikite eksperimentus.

Prisiminkime tai, ką jau žinome audiniai.

(atsakymai: audinys sudarytas iš siūlų, audinys(natūralus ir sintetinis)

Vaikai, pabandykime atsakyti į tai klausimas

(vaikų atsakymai)

Klausyk mįslės: Spėk kas

Sėdi meilužė?

Purtyti plunksnų lovas -

Virš pūkų pasaulio.

Koks metų laikas vaikinai? (vaikų atsakymai)

Kuris audinys tinka žieminiams drabužiams ir kodėl?

(vaikų atsakymai: šiltas storas audinys geriau išlaiko šilumą)

Patirtis 1:

Paimkime 2 plastikiniai buteliaišiltu vandeniu ir apvyniokite audinys:

1 - drape, 2 - chintz. Kaip manote, kur vanduo atvės greičiausiai?

(vaikų atsakymai)

Kol vyksta eksperimentas, klausykite dar 1 mįslė:

Saulės nėra, danguje yra debesys.

Vėjas kenksmingas ir dygliuotas

Taip pučia, nėra išsigelbėjimo

Koks yra atsakymas.

(ruduo)

Kaip manote, kuris iš jų audiniai Ar geriau siūti rudeninius drabužius? Kodėl?

(vaikų atsakymai)

Žinoma, jūs teisūs.

Norėdami atlikti kitą eksperimentą, turime pasiskirstyti į 3 komandas.

Ir žaidimas mums tai padės "Surinkite nuotrauką"

Lėšos: 3 padalintos nuotraukos iš 3 dalių.

Žaidimo progresas: Kiekvienas vaikas paima po 1 paveikslėlio fragmentą ir susijungia su vaikais pagal paveikslo siužetą. Vaikai suskirstyti į tris komandas.

Dabar mes padarysime eksperimentuokite ir sužinokite, kas yra audinys atsparus vandeniui.

Vaikinai, dabar pabandysime sušlapinti chintzą. (Vaikai nukrenta audinys vandens inde)

Ką mes gavome? (vaikų atsakymai)

Ar manote, kad kaliką nuvalius servetėle, jis taps sausas?

(vaikų atsakymai : Ne, vanduo stipriai susigėrė audinys)

Ką reikia padaryti, kad chintz išdžiūtų?

(vaikų atsakymai : reikia išspausti vandenį)

Paspauskite. Kas tapo audinys?

(vaikų atsakymai : suglamžytas, bjaurus, šlapias)

Dabar sušlapinkite Bolonijos gabalėlį. Pakelti audinys ir pažiūrėkite, kas atsitiks su vandens lašeliais. Jie nurieda audiniai.

Nuvalykite servetėle audinys kuo ji tapo? (beveik sausas)

Iš kokių drabužių audiniai geriau nešioti lietingu oru ir kodėl?

Išvada: Pagaminta iš Bolonijos, nesušlampa ir greitai džiūsta.

Siūlau rasti mūsų atlikto eksperimento schemą ir įdėti ją ant spausdinimo drobės.

Klausyk mįslės:

austi nuo karščio

Su savimi atsinešu šilumą

Aš šildau upes

Kviečiu maudytis

Ir mylėk mane už tai visus

aš - (vasara)

Vaikinai, pažiūrėkite ir palieskite šukes audiniai. Kokio tipo audiniai netinka vasariniams drabužiams? Kodėl.

(vaikų atsakymai)

Atidėkite juos į šalį.

Kad vasariniais drabužiais žmogui nebūtų karšta, jie turi gerai praleisti orą ir sugerti drėgmę.

Kaip patikrinti, ar jo nėra audinio oro ar ne?

Pūskite per kiekvieną kąsnį audiniai sultonui. Per kurį audiniai oras praeina gerai, bet per kurį blogai?

(Oras gerai praeina per chintzą ir liną, bet blogai per sintetiką).

O kaip žinoti, ar mūsiškiai sugeria drėgmę? audiniai? Ir čia tu teisus, iškart atspėjai, kad vėl teks dirbti su vandeniu.

Už kiekvieną gabalėlį audiniai užpilkite vieną šaukštą vandens. Kas vyksta?

(Linas ir chintz greitai sugeria vandenį, o sintetinis šilkas sulaiko vandenį).

Kodėl tai vyksta? Atsakymai vaikai: (Natūralu audiniai gerai sugeria drėgmę, o sintetinė prasčiau).

Puiku, vaikinai, ką mes išmokome?

(natūralu audiniai jie praleidžia orą ir drėgmę, o sintetiniai yra blogesni.) Išvada: Vasarinius drabužius geriau siūti iš natūralaus audiniai.

Siūlau rasti scheminį šių eksperimentų vaizdą ir išdėlioti juos ant spausdinimo drobės.

Pirštų gimnastika: "Katushki"

Kaime yra trys Katiuškos - ploja,

Į rankas paėmėme tris ritinius, – smūgiai kumščiais (pakaitomis)

Šura pasiuvo sarafaną – mes "žiedai"

Seneliui jie siuvo kaftaną ant abiejų rankų vienu metu

Močiutei pasiuvome švarką,

Dėdei pasiuvome liemenę.

O merginoms ir berniukams - suspaudžiame ir atkišame pirštus

Pasiūkite ryškias kelnes.

Vaikinai, ar norite dar vieno eksperimentas?

Pakelkite dešinę ranką, o dabar kairę. Puiku, pasielgei teisingai. Dabar dešinėje rankoje paimkite gabalėlį natūralaus audiniai(chintz arba linas, o kairėje - sintetinis audinys. Tvirtai suspauskite abi dalis. Atgniaužkite kumščius ir apžiūrėkite drožles. Kas nutiko? (natūralu audiniai labai susiraukšlėję o sintetiniai nesiglamžo)

Ar tai gerai ar blogai, jei audinys nesiglamžo? (Gerai)

Išvada: Sintetinis audiniai nesiglamžo, yra patvarūs ir gražūs, iš jų galima pasisiūti šventinius drabužius.

Ir vėl išdėliokite šio eksperimento schemą ant šrifto nustatymo drobės.

Atėjo laikas patikrinti mūsų pirmojo eksperimento rezultatus. Atsiskleiskime audiniai ant butelių ir palieskite juos. Kuris šiltesnis? Kodėl manote?

Išvada. Šiltas ir tankus audinys geriau išlaiko šilumą, saugo nuo šalčio.

Puikiai padirbėjote, padarėte gerą darbą.

Vaikinai, išdėliokite šio eksperimento schemą ant spausdinimo drobės.

Eksperimentų dėka šiandien daug išmokome, į svarbiausią dalyką galėjome atsakyti klausimas: "Kodėl drabužiai, kuriuos žmonės dėvi skirtingu metų laiku, skiriasi vienas nuo kito?"

O dabar siūlau susėsti į ratą. Mūsų stebuklingas kamuolys padės jums prisiminti viską, apie ką šiandien sužinojome audinių(Vaikai ridena vienas kitam kamuoliuką ir kalba apie tai, ką prisimena. Iš kamuoliuko siūlų pasirodo tinklelis- audinys).

Mūsų audinys yra labai retas., jis taps tankesnis ir stipresnis, kai sužinosime apie daugiau audinių.

Įsivaizduokite, kad mūsų audinys tai stebuklingas skraidantis kilimas, atsistokite ant jo, užmerkite akis ir mes eisime skraidančiu kilimu atgal į savo darželį.

Skyriai: Technologijos

Pamokos tikslas: Susisteminti ir papildyti įgytas žinias pradinė mokykla apie audinius ir jų gamybą iš medvilnės ir lino augalinio pluošto. Susipažinkite su siūlų pynimo rūšimis ir audinio kraštų apibrėžimu.

Formuoti gebėjimą nustatyti metmenų ir ataudų siūlus, priekinę ir galinę puses;

Ugdyti pagarbą audėjų ir verpėjų profesijoms;

Ugdykite smalsumą.

Vaizdinės priemonės: „Medvilnė“, „Linas“, „Pluoštas“ kolekcijos, vata, verpalai, iliustracijos, audinių pavyzdžiai su briauna.

Įranga ir medžiagos: didintuvai, adatos, dėžutės, žirklės, vata, audiniai.

Sąvokos: medžiagų mokslas, pluoštas, medvilnė, linas, audinys, lygus, verpalai, siūlai, metmenys, ataudai, dešinė pusė, neteisinga pusė, paprastas pynimas.

Per užsiėmimus

I. Organizacinė dalis.

  1. Pasiruošimas darbui.
  2. Sveikinimai.
  3. Lankomumas.
  4. Pranešimas apie pamokos temą ir tikslą.

II. Pagrindinė dalis.

Mokytojo įvadas.

Šiandien pradedame studijuoti naują, įdomų skyrių „Medžiagų mokslas“.

Mūsų pamokos tema „Kelionė į augalinio pluošto audinių pasaulį“.

Pamokos tikslas.

Mūsų pamokos užduotis – susipažinti su pluoštais, jų rūšimis, audinių gamyba, audimo rūšimis, kraštų apibrėžimu audinyje. Tačiau negalime pradėti nagrinėti šios temos neprisimindami pamokų, vykusių pradinėje mokykloje.

AT pradinė mokykla darbo pamokose daugiausia dirbote su popieriumi. Tačiau ne visi žinote, kad popierius ir kai kurios audinių rūšys (augalinės kilmės) turi vieną pagrindą – celiuliozę.

Šiai pamokai įrėminta koliažinių paveikslų paroda, kurioje panaudotos įvairios medžiagos.

Klausimas: ar audinys visada egzistavo?

Mokinių atsakymai:

Klausimas: Ar kada nors dirbote su audiniu?

Mokinių atsakymai:

Klausimas: Kokie buvo primityvaus žmogaus drabužiai?

Mokinių atsakymai:

K: Kokia yra audinių paskirtis?

Mokinių atsakymai:

Ir šiandien siūlau surengti ne tik kelionę, bet ir mokslinę ekspediciją, siekiant ištirti medvilninių ir lininių audinių atsiradimo istoriją.

Aš eisiu kaip ekspedicijos vadovas, o jūs būsite mano kolegos – „mokslininkai“. Jūs esate suskirstyti į 3 grupes. Kiekviena grupė atstovauja kūrybinei laboratorijai. Ekspedicija prasideda ekskursija į praeitį, kurios metu pateikiama informacija apie audinį ir pluoštus.

Žmogus audinius naudojo nuo senų senovės. Mes taip įpratę, kad net nesusimąstome, kada siuvame gaminį, kaip gaunami audiniai ir iš kokių žaliavų. Sunku įsivaizduoti, kaip deglų šviesoje tamsiose trobelėse verpdavo ir audė audinius mūsų proprosenelės. Jie kūrė nuostabius raštus, augaliniais dažais piešė baltas drobes, atspausdino paveikslą.

Skaidrė. Dilgėlė.

Senovės įrašai rodo, kad pirmieji pluoštai, kuriuos žmogus naudojo siūlams gaminti, buvo dilgėlių ir kanapių pluoštai.

Šiuo metu naudojama daug įvairių pluoštų – tiek natūralių, tiek cheminių. Visi jie sujungti į tekstilės pluoštų grupę.

Skaidrė. Pluošto klasifikacija

Klausimas: Kas yra pluoštas?

Atsakymas: Tai maži, ploni kūnai. Užsirašykite jį į užrašų knygelę.

O dabar mokslininkai supažindins mus su natūraliais medvilnės ir lino pluoštais.

Medvilnė žmonėms žinoma jau 5000 metų. Tai tropinis krūmas.

Medvilnės gimtinė yra Indija. Iki XVI amžiaus indėnai laikė medvilnės gamybos paslaptį. Į Europą buvo importuojami tik gatavi audiniai. Rusijoje medvilnė auginama nuo XVIII a. Pasaulyje auga 35 medvilnės rūšys, tačiau pluoštui tinka tik 4 rūšys.

Medvilnė labai mėgsta šiltą klimatą. Jis auginamas Uzbekistane, Tadžikistane, Turkmėnistane, Kazachstane, Kirgizijoje. Augalas pasiekia iki 1 metro aukštį. Medvilnės vaisiai yra dėžutės, kuriose yra nuo 7 iki 15 tūkstančių pluoštų. Jie labai trumpi: nuo 6 iki 50 milimetrų. Natūrali medvilnės pluoštų spalva yra balta arba kreminė, kartais būna ir kitų spalvų (smėlio, žalios).

Medvilnės pluoštai: balti, purūs, ploni, trumpi, minkšti, patvarūs, matiniai.

Audiniai iš medvilnės vadinami medvilnė. Tai yra: kambras, kalikonas, aksomas, atlasas, chintz, tikmedis, flanelė. Šie audiniai yra patvarūs, higieniški, minkšti, šilti, lengvi, patogūs nešioti, gerai skalbiami, lyginami, bet besiglamžantys.

Pirminio medvilnės perdirbimo schema

  1. Neapdorota medvilnė gaunama iš buožių sėklų.
  2. Jis rūšiuojamas pagal kokybę.
  3. Jie suspaudžiami į ryšulius ir siunčiami į verpimo gamyklą.

Medvilninių audinių gamybos procesas

Aukštuosiuose rūmuose yra mažos karstos,
Kas jas atidaro – išgauna baltąjį auksą.

Linas (lino pluoštas)

Linai – vienmetis, žolinis augalas, žmogui žinomas nuo akmens amžiaus. Keletą tūkstančių metų prieš mūsų erą lininiai audiniai buvo žinomi Egipte ir Gruzijoje.

Rusijoje linai visur auginami nuo X a. Pasaulyje yra iki 200 linų rūšių, tačiau pluoštiniai linai labiausiai tinka linų pluošto gamybai. Tai unikalus pluoštinis augalas su ilgais, lanksčiais ir tvirtais pluoštais. Linų stiebas siekia iki 120 cm aukštį, kiekviename iš jų yra nuo 300 iki 650 pluoštų.

Pluošto ilgis - 35-90 mm.

Spalva - nuo šviesiai pilkos iki tamsiai pilkos.

Linas turi būdingą blizgesį, pluoštai turi lygų paviršių.

Kartą senais laikais sakydavo: „Kas išnaudos linus, tas taps turtingas“. O juk gyveno turtingai, linksmai. Prieš sostinės pirklį jie skrybėlių nesulaužė. Lionas maitino, aprengė, padėjo statyti namus, auginti vaikus. Ir ir dabar mūsų nepalieka linų maitintojas. Visi, kas daug išmano apie linus – jie saugo savo sveikatą. Taigi paaiškėja, kad linai vėl yra visa ko galva..

Linas Rusijoje buvo vadinamas „rusišku šilku“, o „rusišku auksu“. Ar žinote, kuo jis dar garsus? Iš jo audžiamos gaisrinės žarnos, susukamos virvės, daromos pakulos. Iš sėklos išspaudžiamas kvapnus aliejus. Sėklos dedama į brangiausius saldainius, chalvą, sausainius. Jis naudojamas medicinoje ir parfumerijoje.

Linai – mūsų krašto turtas, jo puošmena, tai Rusijos pasididžiavimas ir šlovė.

Linai auginami Vologdos, Ivanovo, Kostromos, Kirovo, Jaroslavlio srityse, Sibire, taip pat Ukrainoje, Baltarusijoje, Baltijos šalyse. Visas augalas naudojamas žmogaus labui:

Sėklos (ląstelienai, aliejui);

Stiebai (audinių pluoštas);

Atliekos (pakabos techninėms reikmėms).

Pirminio linų perdirbimo schema.

Lininiai pluoštai: šviesiai pilki, lygūs, ilgi, stori, tiesūs, tvirti.

Lininių audinių gamybos procesas.

Apie linus buvo kuriami eilėraščiai ir dainos, mįslės, patarlės ir posakiai:

Tūkstantmečio profesija -
Branginkite plonus ilgaplaukius.
Kur kiekviename šluotele – poezija!
O žmogus yra jos kūrėjas.
Linas stiprus ir baltas,
Netinka sveikatai.
Tik viena bėda – pamiršo
Kaip visi jį mylėjo!

Ir štai mįslė:

Mėlynos akys, auksinis stiebas.
Išvaizda kukli
Garsus visame pasaulyje
Maitina, aprengia ir puošia namus.

Skaidrė

Posakiai ir patarlės apie linus.

  1. Linų išmetimai, linai ir paauksuoti.
  2. Linai negimė – pravertė skalbyklėje!
  3. Mni linų dalis – pluoštų bus daugiau.
  4. Seyan linai septyniuose Alyonuose.
  5. Linai – pelningas derlius, tai ir pinigai, ir natūra.
  6. Sėkla skirta genčiai, o siūlai – audiniui.
  7. Ne žemė pagimdys linus, o sušlapusi.
  8. Nedaužysi koše – prisimeni prie verpimo rato.

Kaip pagal ženklus atspėti derlių?

  1. Ilgi varvekliai – ilgi linai.
  2. Linus reikia sėti tada, kai ant krūmų pražysta paskutiniai žiedai.
  3. Jei linas žiemą neišdžiūsta, bus gerai linai.
  4. Žemė po arimo apauga samanomis – linai bus pluoštiniai.
  5. Gegutė gegutė – laikas sėti linus.
  6. Linai žydi dvi savaites, dainuoja keturias savaites, pučia septintą sėklą.

Dainos-fizinė minutė „Aš jau pasėjau, pasėjau lenoką“.

Po ąžuolynu - ąžuolo linai,
Aš jau pasėjau, pasėjau linus,
Jau aš, sėjau, nuteisiau,

    Aš tai padariau su chabotais!
    Tau pavyksta, pasisekė Lenok,
    Tau pavyks, mano mažasis baltas lenokas!

Ravėjau, ravėjau linus,
Aš, polovshi, nuteistas,

Choras.

Jau traukiau, traukiau linus,
Aš jau traukiau, nuteisiau,

Choras.

Ir aš gaminau, taip, gaminau liną,
Aš jau paguldžiau, nuteisiau,

Choras.

Mirkiau, mirkiau linus,
Jau šlapias, nuteistas,

Choras.

Džiovinau, džiovinau linus,
Aš, džiūstau, nuteistas,

Choras.

Aš raukiau, raukiau linus,
Aš, drebėdamas, nuteistas,

Choras.

Šukavau, šukavau linus,
Aš, subraižytas, nuteistas,

Choras.

Jau verpiau, verpiau linus,
Aš tau jau sakiau, sakiau

Choras.

Aš jau audžiau, taip, aš audžiau lenoką
Jau sakiau audimas,

Choras.

Filmo juostos verpimo ir audimo fabrike fragmentai.

Gauti audinį

Verpalai yra ploni, ilgi siūlai, gaunami iš trumpų pluoštų juos sukant.

Verpalų gavimo iš pluošto procesas vadinamas verpimu.

Verpimo tikslas – gauti vienodo storio ilgus siūlus.

Tūkstantmečius vienintelis suktuko įrankis buvo rankinė verpstė.

Pirmieji mechaniniai verpimo įrenginiai datuojami XV amžiaus viduryje. Pirmąjį savaime besisukantį ratą su kojos pavara išrado vokiečių išradėjas Jürgensas 1530 m.

Pirmąją verpimo mašiną 1764 metais sukūrė amerikiečių išradėjas Hargrevesas, vėliau ji buvo plačiai naudojama pramonėje.

Verpykloje dirba įvairių profesijų žmonės, tačiau pagrindinis – verpėjas.

Paruošti siūlai keliauja į audimo fabriką, kur audinį gaminame staklėmis.

Audinys yra pynimas iš 2 siūlų – metmenų ir ataudų.

Siūlai, einantys palei audinį, vadinami metmenų siūlai arba pagrindinis.

Siūlai, kurie eina per audinį, vadinami ataudų siūlai arba skersinis.

Išilgai audinio kraštų gaunamas kraštas. Kraštas- Tai nesusitraukiantis audinio pjūvis.

Iš staklių išimtas audinys vadinamas atšiaurus. Jame yra įvairių priemaišų, jis yra nešvarus ir praeina paskutinį apdailos etapą. Jis glaistomas, kad būtų lygesnis, tada balinamas, tada dažomas. Jei balinti audiniai pamerkiami į dažus, jie tampa paprastai dažyti. Tokiems audiniams galima pritaikyti spausdintus piešinius. Visi šie darbai atliekami specialiomis mašinomis.

Brėžiniai yra:

  1. Daržovės (gėlės, lapai, augalai).
  2. Geometriniai (rombai, kvadratai, ovalai).
  3. Teminiai (žmonių, gyvūnų, namų ir kt. nuotraukos).
  4. Mišrus (pvz., taškeliai ir gėlės).

Audinio šonai

Audiniai turi dvi puses: priekinę ir galinę.

Priekinė pusė: lygi, blizgi, ryški, turi mažiau mazgų ir gaurelių.

Neteisinga pusė: šiurkšti, matinė, blyškios spalvos ir rašto, daugiau mazgelių ir gaurelių.

Siūlų audžiami įvairūs: atlasiniai, atlasiniai, ruoželiniai, bet paprasčiausias yra linas.

Praktinis darbas

Paprasto pynimo audinio pavyzdžio gamyba.

Darbo vietose išdėliojami įrankiai ir priedai.

1. Paruoštą audinį iškirpkite išilgai metmenų siūlų 1-1,5 cm pločio, kitą paprastą audinį supjaustykite taip pat 1-1,5 cm pločio juostelėmis.

2. Nupjautas audinio juosteles perkiškite per vieną metmenų siūlą šachmatų lentos raštu. Klijuokite galus PVA klijais.

3. Kiekviena grupė atlieka 3 anagramų užduotis. ir paaiškinti jų reikšmę.

4. Baigiamoji dalis.

Atlikite po 1 galvosūkio užduotį.

  1. Kopėčios.
  2. Kryžiažodis.
  3. Ką reiškia padėtis.

Projektas

"Toks reikalingas audinys"

MADOU DSKV Nr. 10 "Beržas"

Pedagogas:

Zatsarinnaya E.N.

Art. Starominskaja

Problema. Susipažinimas su audinių rūšimis ir jų savybėmis.

Išradingumo pasireiškimas, spėjimas;

pasitenkinimas eksperimentu, domėjimasis įvykiais, nesusijusiais su asmenine patirtimi.

vaikų kolektyvo darnumas;

rodyti savarankiškumą įvairiose veiklose;

siekti kūrybinės iniciatyvos pasireiškimo;

savarankiškai pasiekti užsibrėžtą tikslą, gebėjimas mąstyti apie jo turinio būdus.

Gebėjimas pakankamai savarankiškai įgyvendinti pažintinę – tiriamąją veiklą;

Aktyviai išnaudokite turimus išteklius.

Studijuoti ir atrinkti metodinę ir grožinę literatūrą, iliustruotą medžiagą šia tema.

Pasirinkite planuojamų renginių medžiagą ir atributiką.

Paruoškite medžiagą gamybinei veiklai.

1 etapas: a) Parengiamasis.

Sąlygų vesti užsiėmimus sudarymas.

b) Pokalbių vedimas su vaikais, siekiant įgyti žinių projekto tema.

2 etapas: pagrindinis.

1) Sudėtinga pamoka „Madingos karalienės užgaidos“

2) Skaitymas grožinė literatūra K.Ušinskis. „Kaip lauke užaugo marškiniai“

3) Eksperimentai su audiniu (tiriamoji veikla

„Audinių savybės“).

3 etapas: finalas.

„Pleistrų pasaulyje“

Projekto eiga:

. Audinio atsiradimo istorija ir paskirtis.

Kada atsirado pirmasis dalykas? Audinio atsiradimo istoriją galima atsekti nuo pat žmogaus vystymosi pradžios. Mokslininkų teigimu, dar akmens amžiuje primityvūs žmonės, bėgdami nuo šalčio ir šalčio, patys gamindavosi drabužius iš negyvo gyvūno odos. primityvūs žmonės taip pat, ausdami kanapių, viksvų, dilgėlių, linų pluoštus, pradėjo kurti austą audinį (audinį). Taip, toks audinys, žinoma, gelbėjo senovės žmones nuo šalčio, nors buvo labai grubus ir nepatogus.

Tačiau ilgainiui audinių gamybos meistrai tobulėjo, taikė įvairias technikas, išbandė naujas technologijas. Besivystant civilizacijai, vystosi ir audinių gamyba, gerėja jo kokybė, atsiranda naujų audinių rūšių. Audėjai geresnius ir sudėtingesnius audinių tipus gamino jau pirmosiose staklėse, kurios iš pradžių pasirodė Azijos šalyse. Maždaug V a pr. Kr e. pasirodo pirmasis audimo įtaisas, kurį sudarė didelis medinis rėmas, ant jo buvo pritvirtinti siūlai ir išaustas audinys. Į ant rėmo pritvirtintus siūlus audėja suvėrė skersinius siūlus. Audinio kūrimo darbas buvo labai sunkus ir užtruko daug laiko, tačiau audinys pasirodė gana tankus ir storas. Toks audinys tarp žmonių naudojamas labai paklausus. Laikui bėgant staklės pradėjo atsirasti beveik kiekvienuose namuose. Jie gamino patalynę, rankšluosčius ir drabužius. Dėl to vėliau išsivystė ištisa pramonė, skirta įvairių paskirčių, sudėties ir technologijų audinių gamybai.

Žmogaus poreikis pačiam apsirengti greitai virsta poreikiu pertvarkyti ir papuošti savo namus, o būtent, audinio pagalba padaryti juos patogesnius ir gražesnius. Taip pradėjo atsirasti užuolaidos, baldų apmušalai, staltiesės ir kt.

Kūno kultūros minutė

Vaikai mėgdžioja judesius pagal eilėraštįrenis.

O, drabužiai susitepė

Mes ja nesirūpinome.

Elkis su ja nerūpestingai

Suglamžytas, purvinas dulkėse.

Turime ją išgelbėti

Ir sutvarkyk

Supilkite vandenį į dubenį,

Pilame miltelius.

Visi drabužiai permirkę

Kruopščiai įtrinkite dėmes

Skalbiame, skalaujame,

Suspauskime, suplakime.

Ir tada lengvai ir mikliai

Viską pakabinsime ant virvių.

Kol drabužiai džiūsta

Šokinėjame, sukame ratą.

Koks yra audinys?
šilkas ir kt.)

Iš kur atsiranda vilna? Šis audinys pagamintas iš gyvūnų plaukų. Kokie gyvūnai duoda vilną? Tam tikru laiku jie nukirpti. Pievoje vaikšto kirptos avys, nauja vilna užauginama iki kito kirpimo. Žmonės šukuoja nukirptą vilną, verpia siūlus, dažo, mezga daiktus.

Kaip jaučiama vilna liesti?

Medvilniniam audiniui auginti naudojamas specialus augalas – medvilnė. Medvilnė auga tik karštuose kraštuose, mėgsta šilumą ir vandenį. Medvilnės vaisiai atrodo kaip dėžutė, į kurią pripilama vatos, žmonės išima iš dėžių medvilnę, siunčia ją į perdirbimo gamyklas, kur šukuoja šepečiais. Vata yra specialiai išvalyta medvilnė.

Dabar verpimo staklėse verpimo staklėse verpai ir sukami siūlai, būtent ten iš medvilninių siūlų audžiamas audinys.

Trikotažas – tai megztas audinys, kuris mezgamas iš skirtingų siūlų: medvilnės, lino, vilnos. Atidžiai apžiūrėjus megztą audinį, matosi košės, kilpelės, o ne pynimai, kaip ant lininių, medvilninių, vilnonių audinių.

Mokytojas organizuoja vaikiškų drabužių apžiūrą: ant komegzti, o ant kurių - medvilniniai drabužiai. Mokytoja vaikams išdalina šilko pavyzdžius.

Šilkas pagamintas Kinijoje. Šilkaverpių vikšras pavirsta į chrizalą specialiai suprojektuotame kokone. Šį kokoną ji audžia iš šilko siūlų, kuriuos gamina jos liaukos. Šis siūlas yra natūralus neapdorotas šilkas. Kokonai surenkami, garinami, mirkomi ir atsargiai išvyniojami specialiomis mašinomis. Taip gaunamas geriausias šilko siūlas.

Šie audiniai natūralus, jie pagaminti iš to, kas yra gamtoje. Bet žmonės sugalvojo dirbtinis audiniai. Jie skirti pagerinti audinio savybes. Pavyzdžiui, jūsų dėvimos striukės turi būti atsparios vandeniui, jos taip pat pagamintos iš sintetinių medžiagų.

Kas dirba su audiniu? Siuvėja (pasenusi) siuvėja)- siuvėjas. Kailininkas – meistras, užsiimantis kailių gaminių gamyba, kailių apdirbimu. Batsiuvys. mados dizaineris. Mados dizaineris. Užuolaidų dizaineris.

Kas pagamintas iš audinio?

Mokytoja kviečia vaikus apžiūrėti grupės patalpasir rasti skirtingi tipai audiniai.

II. Grožinės literatūros skaitymas. K. Ušinskis „Kaipmarškiniai išaugo lauke“(susipažinimas su turiniu dieną arba vakare).

KAIP MARŠKINĖLIAI AUGŲ LAUKE

Tanya pamatė, kaip jos tėvas saujomis po lauką išbarstė mažus blizgančius grūdelius, ir klausia:

Ką veiki, mažule?

Ir štai sėju lenoką, dukryte; tau ir Vasyutkai užaugs marškiniai. Tanya pagalvojo: ji niekada nematė marškinių

augo lauke.

Po dviejų savaičių juostelė buvo padengta žalia šilkine žole, o Tanya pagalvojo: „Būtų gerai, jei turėčiau tokius marškinius“.

Kartą ar du Tanjos mama ir seserys ateidavo ravėti juostelės ir kiekvieną kartą merginai sakydavo:

Gražius marškinėlius turite!

Praėjo dar kelios savaitės: ant juostos pakilo žolė, ant jos pasirodė mėlynos gėlės.

„Brolis Vasja turi tokias akis, – pagalvojo Tanya, – bet aš niekada ant niekuo nemačiau tokių marškinių.

Nukritus gėlėms, jų vietoje atsirado žalios galvutės. Kai galvos parudavo ir išdžiūvo, Tanjos mama ir seserys ištraukė visus linus už šaknų, surišo gabalėlius ir padėjo ant lauko džiūti.

Kai linai išdžiūvo, jiems ėmė pjauti galvas, o paskui begalvius ryšulius paskandino upėje ir iš viršaus sukrovė akmeniu, kad neišlįstų į paviršių.

Tanya liūdnai stebėjo, kaip jos marškiniai paskendo; ir seserys vėl jai pasakė:

Gražūs marškinėliai, Tanya.

Po dviejų savaičių ištraukė linus iš upės, išdžiovino ir ėmė daužyti iš pradžių lenta ant kuliamosios, paskui barškučiu kieme taip, kad iš vargšų linų į visas puses lėkė laužas. . Sukratę linus ėmė šukuoti geležinėmis šukomis, kol jie pasidarė minkšti ir šilkiniai.


Bet Tanya pagalvojo: „Kur yra marškiniai? Atrodo kaip testamentas
Vasios šiki, o ne ant marškinių“.

Atėjo ilgi žiemos vakarai. Seserys Tanjos uždėjo linus ant šukų ir pradėjo verpti iš jų siūlus.

„Tai siūlai, – galvoja Tanya, – bet kur yra marškiniai?

Praėjo žiema, pavasaris ir vasara, atėjo ruduo. Tėvas trobelėje įtaisė kryžių, užtraukė ant jų metmenis ir pradėjo austi. Tarp siūlų vikriai nubėgo šaulys, o tada pati Tanya pamatė, kad iš siūlų išlindo drobė.

Kai drobė buvo paruošta, jie pradėjo ją šaldyti šaltyje, paskleisti ant sniego, o pavasarį - saulėje ant žolės ir apšlakstyti vandeniu. Drobė iš pilkos tapo balta, kaip verdantis vanduo.

Vėl atėjo žiema. Motina iš drobės iškirpo marškinius; seserys pradėjo siūti marškinius, o Kalėdoms apsivilko naujus sniego baltumo marškinius Tanjai ir Vasijai.

Perskaitęs kūrinį, mokytojas klausia vaikų, ką jie prisimena, paaiškina nesuprantamus žodžius.

Apytikslispokalbis:

Ar jums, vaikinai, patiko istorija?

Kaip atsirado marškiniai? Ką pirmiausia padarė tėvas? (Pagalsėti sėklas.)

O kai nukrito gėlės, ką darė Tanjos mama ir seserys? Kai linai išdžiūvo, kur jie buvo nuskendę? (Upėje.) Ar jis nuskendo?

Kuo jis tapo po to? (Minkštas.)

Ką jie su juo padarė žiemą? (Gijos paslėptos.)

Ir ką jie padarė su siūlais? (Drobė.)

Kas yra drobė? (Tai yra audinys, iš kurio tada pagaminti marškiniaisiuvama.)

Taip gamindavome audinį. Labai ilgai ir sunkiai. Kur šiandien perkame audinį? (Parduotuvėje.)

Dabar audiniai gaminami gamyklose ir parduodami jau gatavi, ne tik balti, kaip pasakojime, bet ir skirtingų spalvų bei raštų.

III. Eksperimentai su audiniu (tyrėjasnost „Audinių savybės“).

Medžiaga:įvairių audinių gabalų (medvilnė, kailis, lietpaltis, džinsas, čiužinys, marlė ir kt.), vandens lėkštės, žirklės, klijai, segiklis, dubenėlis su muilu ir vandeniu skalbimui, padidinamasis stiklas.

Šiandien būsime tyrinėtojai, atliksime eksperimentus su audiniu. Kaip manote, ką galima padaryti su audinio gabalėliu? (Vaikų atsakymai: sutraiškyti, supjaustyti, suplėšytiir tt- vaikams leidžiama visa tai išbandyti patiemspapasakoti apie gautus rezultatus, savo emocijas,įdėtų pastangų kiekis ir kt.)

Patirtis 1.

Vaikai bando klijuoti du audinio gabalus, suplėšyti (medvilnė ir kailis), siūti, skalbti nešvarų gabalą, skalbti spalvotą audinį, kirpti žirklėmis, raukšlėti (natūralūs ir dirbtiniai audiniai).

Išvada: pagrindinės audinio savybės – sulimpa, susiūtas, išskalbtas, išblukęs, nukirptas, suplyšęs, susiraukšlėjęs.

Patirtis 2.

Vaikai lašina vandenį ant audinio gabalėlių ir daro išvadą, kuris audinys sugeria vandenį, o kuris ne (laikome lietpalčio audinį ir medvilnę).

Patirtis 3.

Vaikai, naudodami padidinamąjį stiklą, nagrinėja siūlų pynimą įvairiais skiautelėmis ir daro išvadą, kad sušlapusiame audinyje siūlai susipina rečiau nei neperšlampamame.

Vaikai paima audeklo ir popieriaus lapelį. Du vaikai popierių (audinį) laiko skirtinguose galuose, trečias bando jį suplėšyti.

Išvada: popierius suplyšęs, audinys – ne. Audinys stipresnis už popierių.

Patirtis 5.

Vaikai paima du audinio gabalus (medvilnės ir kailio) ir pučia ant jų. Tu esi vanduo: kailis sunkesnis už medvilnę, jį sunkiau perkelti.

Patirtis 6.

Vaikai paima kelių rūšių audinius (chintz, džinsą, medvilnę, tiulį ir kt.) ir supjausto juos žirklėmis, po to daro išvadas, kurį audinį sunkiau (lengviau) kirpti.

IV. „Jaunųjų amatininkių mokyklos“ organizavimas.

1. Pagalvių siuvimas lėlių lovai.
Tokio pobūdžio veikla vykdoma pagal valią, individualiai

2. Tūrio taikymas iš audinio "Gėlės".

Mokytojas pritraukia visus norinčius atlikti aplikaciją. Galbūt darbo pradžioje atsiras 1-2 norintys, eigoje prisijungs dar keli žmonės. VI.Baigiamasis renginys.

1. Viktorina „Iškarpų pasaulyje“.

Vaikai yra suskirstyti į dvi komandas, sugalvokite vardą, tupasirinkti komandos kapitoną. Tarp komandų toje pačiojeatstumas yra žymės langelis-

Klausimaiviktorinos:

Kaip vadinami audiniai, pagaminti iš gyvūnų plaukų? (Vilnonė.)

Kas yra kailininkas?

Ką veikia siuvėja? (Sudvėja siuva drabužius.)

Ar medvilnė yra natūralus ar dirbtinis audinys? (Natutikras.)

Iš kur atsiranda šilkas?

Kas stipresnis – popierius ar audinys? (Tekstilė.)
Galvosūkiai:

Mažas paukštis su lino uodega

Jis skrenda per sieną. (Adata, siūlas, audinys.)

Jis ne kaklaraištis, ne apykaklė,
Ir aš pripratau spausti kaklą.

Bet ne visada, o tik tada,

Kai šalta. (Šalas.)

Prie mažosios Katiuškos jis atsisėdo ant viršugalvio

Ne kandis, ne paukštis – laikantis dvi košeles. (Nusilenkimas.)

2. Didaktinis žaidimas „Stebuklingas krepšys“.

Ant stalas - keli audinių pavyzdžiai (oda, kailis, medvilnė, vilna, šilkas). Vaikai juos liečia. Tada vienam iš kiekvienos komandos žaidėjų užrišamos akys, vaikai paeiliui išima iš maišelio šukes ir bando lytėdami atpažinti medžiagą. Laimi daugiausiai teisingų atsakymų surinkusi komanda.

3. Didaktinis žaidimas „Ko reikia siuvėjui?“.

Ant stalo yra įvairių daiktų. Komandos stengiasi pasiimti siuvėjai reikalingus daiktus (adatą, siūlą, antpirštį, audinį ir kt.). Laimi komanda, kuri tai padarys greičiau.

4. Didaktinis žaidimas „Aprenk lėlę pagal orą“.

Vaikams dovanojami įvairių tipų audiniai. Viena komanda renkasi audinius vasarinei aprangai siūti, kita – žieminei.

5. Žaidimas-pramogos „Pučia vėjai“.

Audinio gabalėliai dedami ant stalo. Komandų kapitonai, vadovo signalui, pradeda pūsti į skeveldras. Kieno šukė greičiau nukrenta nuo stalo, tas kapitonas laimėjo.

VII. Pristatymo "Reikalingas įvairių audinių" kūrimas.

VIII. Projekto santrauka.

Darbų paroda. Pristatymo ekranas.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Projektas

"Toks reikalingas audinys"

MADOU DSKV Nr. 10 "Beržas"

Pedagogas:

Zatsarinnaya E.N.

Art. Starominskaja

Problema. Susipažinimas su audinių rūšimis ir jų savybėmis.

Numatomas projekto įgyvendinimo rezultatas.

Išradingumo pasireiškimas, spėjimas;

pasitenkinimas eksperimentu, domėjimasis įvykiais, nesusijusiais su asmenine patirtimi.

vaikų kolektyvo darnumas;

rodyti savarankiškumą įvairiose veiklose;

siekti kūrybinės iniciatyvos pasireiškimo;

savarankiškai pasiekti užsibrėžtą tikslą, gebėjimas mąstyti apie jo turinio būdus.

Gebėjimas pakankamai savarankiškai įgyvendinti pažintinę – tiriamąją veiklą;

Aktyviai išnaudokite turimus išteklius.

Parengiamasis auklėtojos darbas.

Studijuoti ir atrinkti metodinę ir grožinę literatūrą, iliustruotą medžiagą šia tema.

Pasirinkite planuojamų renginių medžiagą ir atributiką.

Paruoškite medžiagą gamybinei veiklai.

1 etapas: a) Parengiamasis.

Sąlygų vesti užsiėmimus sudarymas.

b) Pokalbių vedimas su vaikais, siekiant įgyti žinių projekto tema.

2 etapas: pagrindinis.

1) Sudėtinga pamoka „Madingos karalienės užgaidos“

2) Grožinės literatūros skaitymas K.Ušinskis. „Kaip lauke užaugo marškiniai“

3) Eksperimentai su audiniu (tiriamoji veikla

„Audinių savybės“).

3 etapas: finalas.

„Pleistrų pasaulyje“

Projekto eiga:

I. Audinio atsiradimo istorija ir paskirtis.

Kada atsirado pirmasis dalykas? Audinio atsiradimo istoriją galima atsekti nuo pat žmogaus vystymosi pradžios. Mokslininkų teigimu, dar akmens amžiuje primityvūs žmonės, bėgdami nuo šalčio ir šalčio, patys gamindavosi drabužius iš negyvo gyvūno odos. Primityvūs žmonės taip pat, ausdami kanapių, viksvų, dilgėlių, linų pluoštus, pradėjo kurti audinį (audinį). Taip, toks audinys, žinoma, gelbėjo senovės žmones nuo šalčio, nors buvo labai grubus ir nepatogus.

Tačiau ilgainiui audinių gamybos meistrai tobulėjo, taikė įvairias technikas, išbandė naujas technologijas. Besivystant civilizacijai, vystosi ir audinių gamyba, gerėja jo kokybė, atsiranda naujų audinių rūšių. Audėjai geresnius ir sudėtingesnius audinių tipus gamino jau pirmosiose staklėse, kurios iš pradžių pasirodė Azijos šalyse. Maždaug V a pr. Kr e. pasirodo pirmasis audimo įtaisas, kurį sudarė didelis medinis rėmas, ant jo buvo pritvirtinti siūlai ir išaustas audinys. Į ant rėmo pritvirtintus siūlus audėja suvėrė skersinius siūlus. Audinio kūrimo darbas buvo labai sunkus ir užtruko daug laiko, tačiau audinys pasirodė gana tankus ir storas. Toks audinys tarp žmonių buvo labai paklausus. Laikui bėgant staklės pradėjo atsirasti beveik kiekvienuose namuose. Jie gamino patalynę, rankšluosčius ir drabužius. Dėl to vėliau išsivystė ištisa pramonė, skirta įvairių paskirčių, sudėties ir technologijų audinių gamybai.

Žmogaus poreikis pačiam apsirengti greitai virsta poreikiu pertvarkyti ir papuošti savo namus, o būtent, audinio pagalba padaryti juos patogesnius ir gražesnius. Taip pradėjo atsirasti užuolaidos, baldų apmušalai, staltiesės ir kt.

Kūno kultūros minutė

Vaikai mėgdžioja judesius pagal eilėraštį.

O, drabužiai susitepė

Mes ja nesirūpinome.

Elkis su ja nerūpestingai

Suglamžytas, purvinas dulkėse.

Turime ją išgelbėti

Ir sutvarkyk

Supilkite vandenį į dubenį,

Pilame miltelius.

Visi drabužiai permirkę

Kruopščiai įtrinkite dėmes

Skalbiame, skalaujame,

Suspauskime, suplakime.

Ir tada lengvai ir mikliai

Viską pakabinsime ant virvių.

Kol drabužiai džiūsta

Šokinėjame, sukame ratą.

Darbas su audiniu (jo tipo ir paskirties nustatymas).

Koks yra audinys?(Medvilnė, trikotažas, linas,
šilkas ir kt.)

Mokytoja vaikams išdalina vilnonio audinio ir siūlų pavyzdžius.

Iš kur atsiranda vilna? Šis audinys pagamintas iš gyvūnų plaukų. Kokie gyvūnai duoda vilną?(Avys, ožkos, kupranugariai, lamos, triušiai, šunys.)Tam tikru laiku jie nukirpti. Pievoje vaikšto kirptos avys, nauja vilna užauginama iki kito kirpimo. Žmonės šukuoja nukirptą vilną, verpia siūlus, dažo, mezga daiktus.

Kaip jaučiama vilna liesti?(Tankus, storas, purus, šiltas.)

Mokytojas išdalina vaikams medvilninio audinio pavyzdžius.

Medvilniniam audiniui auginti naudojamas specialus augalas – medvilnė. Medvilnė auga tik karštuose kraštuose, mėgsta šilumą ir vandenį. Medvilnės vaisiai atrodo kaip dėžutė, į kurią pripilama vatos, žmonės išima iš dėžių medvilnę, siunčia ją į perdirbimo gamyklas, kur šukuoja šepečiais. Vata yra specialiai išvalyta medvilnė.(Mokytojas išdalina vaikams medvilnę.)

Dabar verpimo staklėse verpimo staklėse verpai ir sukami siūlai, būtent ten iš medvilninių siūlų audžiamas audinys.

Trikotažas – tai megztas audinys, kuris mezgamas iš skirtingų siūlų: medvilnės, lino, vilnos. Atidžiai apžiūrėjus megztą audinį, matosi košės, kilpelės, o ne pynimai, kaip ant lininių, medvilninių, vilnonių audinių.

Mokytoja organizuoja vaikų drabužių apžiūrą: kas dėvi megztus, o kas medvilninius. Mokytoja vaikams išdalina šilko pavyzdžius.

Šilkas pagamintas Kinijoje. Šilkaverpių vikšras pavirsta į chrizalą specialiai suprojektuotame kokone. Šį kokoną ji audžia iš šilko siūlų, kuriuos gamina jos liaukos. Šis siūlas yra natūralus neapdorotas šilkas. Kokonai surenkami, garinami, mirkomi ir atsargiai išvyniojami specialiomis mašinomis. Taip gaunamas geriausias šilko siūlas.

Šie audiniai yra natūralūs jie pagaminti iš to, kas yra gamtoje. Bet žmonės sugalvojo dirbtinis audiniai. Jie skirti pagerinti audinio savybes. Pavyzdžiui, jūsų dėvimos striukės turi būti atsparios vandeniui, jos taip pat pagamintos iš sintetinių medžiagų.

Kas dirba su audiniu? Siuvėja (pasenusi) siuvėja) - siuvėjas. Kailininkas – meistras, užsiimantis kailių gaminių gamyba, kailių apdirbimu. Batsiuvys. mados dizaineris. Mados dizaineris. Užuolaidų dizaineris.

Kas pagamintas iš audinio?(Drabužiai, kepurės, batai, užuolaidos, sofų, fotelių apmušalai ir kt.)

Mokytojas kviečia vaikus pasižvalgyti po grupių kambarius ir rasti įvairių audinių.

II. Grožinės literatūros skaitymas. K. Ušinskis „Kaip lauke užaugo marškiniai“(susipažinimas su turiniu dieną arba vakare).

KAIP MARŠKINĖLIAI AUGŲ LAUKE

Tanya pamatė, kaip jos tėvas saujomis po lauką išbarstė mažus blizgančius grūdelius, ir klausia:

Ką veiki, mažule?

Ir štai sėju lenoką, dukryte; tau ir Vasyutkai užaugs marškiniai. Tanya pagalvojo: ji niekada nematė marškinių

augo lauke.

Po dviejų savaičių juostelė buvo padengta žalia šilkine žole, o Tanya pagalvojo: „Būtų gerai, jei turėčiau tokius marškinius“.

Kartą ar du Tanjos mama ir seserys ateidavo ravėti juostelės ir kiekvieną kartą merginai sakydavo:

Gražius marškinėlius turite!

Praėjo dar kelios savaitės: ant juostos pakilo žolė, ant jos pasirodė mėlynos gėlės.

„Brolis Vasja turi tokias akis, – pagalvojo Tanya, – bet aš niekada ant niekuo nemačiau tokių marškinių.

Nukritus gėlėms, jų vietoje atsirado žalios galvutės. Kai galvos parudavo ir išdžiūvo, Tanjos mama ir seserys ištraukė visus linus už šaknų, surišo gabalėlius ir padėjo ant lauko džiūti.

Kai linai išdžiūvo, jiems ėmė pjauti galvas, o paskui begalvius ryšulius paskandino upėje ir iš viršaus sukrovė akmeniu, kad neišlįstų į paviršių.

Tanya liūdnai stebėjo, kaip jos marškiniai paskendo; ir seserys vėl jai pasakė:

Gražūs marškinėliai, Tanya.

Po dviejų savaičių ištraukė linus iš upės, išdžiovino ir ėmė daužyti iš pradžių lenta ant kuliamosios, paskui barškučiu kieme taip, kad iš vargšų linų į visas puses lėkė laužas. . Sukratę linus ėmė šukuoti geležinėmis šukomis, kol jie pasidarė minkšti ir šilkiniai.

Turėsite gražius marškinius, - vėl pasakė seserys Tanjai.
Bet Tanya pagalvojo: „Kur yra marškiniai? Atrodo kaip testamentas
Vasios šiki, o ne ant marškinių“.

Atėjo ilgi žiemos vakarai. Seserys Tanjos uždėjo linus ant šukų ir pradėjo verpti iš jų siūlus.

„Tai siūlai, – galvoja Tanya, – bet kur yra marškiniai?

Praėjo žiema, pavasaris ir vasara, atėjo ruduo. Tėvas trobelėje įtaisė kryžių, užtraukė ant jų metmenis ir pradėjo austi. Tarp siūlų vikriai nubėgo šaulys, o tada pati Tanya pamatė, kad iš siūlų išlindo drobė.

Kai drobė buvo paruošta, jie pradėjo ją šaldyti šaltyje, paskleisti ant sniego, o pavasarį - saulėje ant žolės ir apšlakstyti vandeniu. Drobė iš pilkos tapo balta, kaip verdantis vanduo.

Vėl atėjo žiema. Motina iš drobės iškirpo marškinius; seserys pradėjo siūti marškinius, o Kalėdoms apsivilko naujus sniego baltumo marškinius Tanjai ir Vasijai.

Perskaitęs kūrinį, mokytojas klausia vaikų, ką jie prisimena, paaiškina nesuprantamus žodžius.

Pokalbio pavyzdys:

Ar jums, vaikinai, patiko istorija?

Kaip atsirado marškiniai? Ką pirmiausia padarė tėvas?(Pasėjamos sėklos.)

O kai nukrito gėlės, ką darė Tanjos mama ir seserys?(Patalynė buvo ištraukta ir padėta išdžiūti.)Kai linai išdžiūvo, kur jie buvo nuskendę?(Upėje.) Ar jis nuskendo? (Ne, jie jį pagavo ir pradėjo mušti bei draskyti.)

Kuo jis tapo po to?(Minkštas.)

Ką jie su juo padarė žiemą?(Gijos paslėptos.)

Ir ką jie padarė su siūlais?(Drobė.)

Kas yra drobė? (Tai audinys, iš kurio vėliau buvo pasiūti marškiniai.)

Taip gamindavome audinį. Labai ilgai ir sunkiai. Kur šiandien perkame audinį?(Parduotuvėje.)

Dabar audiniai gaminami gamyklose ir parduodami jau gatavi, ne tik balti, kaip pasakojime, bet ir skirtingų spalvų bei raštų.

III. Eksperimentai su audiniu (tiriamoji veikla „Audinių savybės“).

Medžiaga: įvairių audinių gabalėlių (medvilnė, kailiukas, lietpaltis, džinsas, šintas, marlė ir kt.), vandens lėkštės, žirklės, klijai, segiklis, dubuo su muilu ir vandeniu skalbimui, padidinamasis stiklas.

Šiandien būsime tyrinėtojai, atliksime eksperimentus su audiniu. Kaip manote, ką galima padaryti su audinio gabalėliu?(Vaikų atsakymai: raukšlėtis, įpjauti, suplėšyti ir kt.- vaikams leidžiama visa tai išbandyti ir patiems pasakoti apie rezultatus, emocijas, pastangų kiekį ir pan.)

Patirtis 1.

Vaikai bando klijuoti du audinio gabalus, suplėšyti (medvilnė ir kailis), siūti, skalbti nešvarų gabalą, skalbti spalvotą audinį, kirpti žirklėmis, raukšlėti (natūralūs ir dirbtiniai audiniai).

Išvada: pagrindinės audinio savybės – sulimpa, susiūtas, išskalbtas, išblukęs, nukirptas, suplyšęs, susiraukšlėjęs.

Patirtis 2.

Vaikai lašina vandenį ant audinio gabalėlių ir daro išvadą, kuris audinys sugeria vandenį, o kuris ne (laikome lietpalčio audinį ir medvilnę).

Patirtis 3.

Vaikai, naudodami padidinamąjį stiklą, nagrinėja siūlų pynimą įvairiais skiautelėmis ir daro išvadą, kad sušlapusiame audinyje siūlai susipina rečiau nei neperšlampamame.

Patirtis 4.

Vaikai paima audeklo ir popieriaus lapelį. Du vaikai popierių (audinį) laiko skirtinguose galuose, trečias bando jį suplėšyti.

Išvada: popierius suplyšęs, audinys – ne. Audinys stipresnis už popierių.

Patirtis 5.

Vaikai paima du audinio gabalus (medvilnės ir kailio) ir pučia ant jų. Tu esi vanduo: kailis sunkesnis už medvilnę, jį sunkiau perkelti.

Patirtis 6.

Vaikai paima kelių rūšių audinius (chintz, džinsą, medvilnę, tiulį ir kt.) ir supjausto juos žirklėmis, po to daro išvadas, kurį audinį sunkiau (lengviau) kirpti.

IV. „Jaunųjų amatininkių mokyklos“ organizavimas.

1. Pagalvių siuvimas lėlių lovai.
Tokio pobūdžio veikla vykdoma pagal valią, individualiai
dvigubai, laikydamiesi saugos priemonių dirbdami su adata.

2. Tūrinė aplikacija iš "Flowers" audinio.

Mokytojas pritraukia visus norinčius atlikti aplikaciją. Galbūt darbo pradžioje atsiras 1-2 norintys, eigoje prisijungs dar keli žmonės.VI. Baigiamasis renginys.

1. Viktorina „Iškarpų pasaulyje“.

Vaikai suskirstomi į dvi komandas, sugalvoja pavadinimą, pasirenka komandos kapitoną. Tarp komandų, esančių tuo pačiu atstumu, yra vėliava- kas pirmasis pagriebė vėliavą – atsako į klausimą.

Viktorinos klausimai:

Kaip vadinami audiniai, pagaminti iš gyvūnų plaukų?(Vilnonė.)

Kas yra kailininkas?(Meistras, kuris siuva drabužius iš kailio.)

Ką veikia siuvėja?(Sudvėja siuva drabužius.)

Ar medvilnė yra natūralus ar dirbtinis audinys?(Natūralu.)

Iš kur atsiranda šilkas?(Jį gamina šilkaverpis.)

Kas stipresnis – popierius ar audinys?(Tekstilė.)
Galvosūkiai:

Mažas paukštis su lino uodega

Jis skrenda per sieną.(Adata, siūlas, audinys.)

Jis ne kaklaraištis, ne apykaklė,
Ir aš pripratau spausti kaklą.

Bet ne visada, o tik tada,

Kai šalta.(Šalas.)

Prie mažosios Katiuškos jis atsisėdo ant viršugalvio

Ne kandis, ne paukštis – laikantis dvi košeles.(Nusilenkimas.)

2. Didaktinis žaidimas „Stebuklingas krepšys“.

Ant stalas - keli audinių pavyzdžiai (oda, kailis, medvilnė, vilna, šilkas). Vaikai juos liečia. Tada vienam iš kiekvienos komandos žaidėjų užrišamos akys, vaikai paeiliui išima iš maišelio šukes ir bando lytėdami atpažinti medžiagą. Laimi daugiausiai teisingų atsakymų surinkusi komanda.

3. Didaktinis žaidimas „Ko reikia siuvėjui?“.

Ant stalo yra įvairių daiktų. Komandos stengiasi pasiimti siuvėjai reikalingus daiktus (adatą, siūlą, antpirštį, audinį ir kt.). Laimi komanda, kuri tai padarys greičiau.

4. Didaktinis žaidimas „Aprenk lėlę pagal orą“.

Vaikams dovanojami įvairių tipų audiniai. Viena komanda renkasi audinius vasarinei aprangai siūti, kita – žieminei.

5. Žaidimas-pramogos "Vėjai pučia".

Audinio gabalėliai dedami ant stalo. Komandų kapitonai, vadovo signalui, pradeda pūsti į skeveldras. Kieno šukė greičiau nukrenta nuo stalo, tas kapitonas laimėjo.

VII. Pristatymo "Reikalingas įvairių audinių" kūrimas.

VIII. Projekto santrauka.

Darbų paroda. Pristatymo ekranas.