Урок читання та розвитку усного мовлення М. Ладонщиков "Не клює" план-конспект уроку з читання (3 клас) на тему. Загадки для кросворду гурту «Овочі»

  • 12.03.2020

3 клас Читання

Тема: Наші друзі. Г.Ладонщиков.
Мета: ознайомлення учнів із твором Г. Ладонщикова "Наші друзі".
Завдання:
1. Ознайомити із твором “Наші друзі”; поглибити знання дітей про птахів – пернатих друзів; повторити дні тижня; виробляти в учнів навички правильного, швидкого, усвідомленого, виразного читання; розвивати вміння орієнтуватися в тексті: знаходити, зачитувати та переказувати потрібні моменти з тексту, складати свою думку та підтверджувати свої висновки текстом.

2. Розвивати усне мовлення; слухову пам'ять на основі вправ у запам'ятовуванні; корекція мислення; розвивати слухозорове сприйняття, образне уявлення на основі читання тексту вірша.
3. Виховувати позитивну мотивацію до навчання; виховувати чуйне ставлення до птахів.

Тип уроку: урок удосконалення та розвитку знань, умінь, навичок та
способів дій.

Основний спосіб проведення уроку: словесний, практичний, наочний.

Форми роботи під час уроку: колективна, індивідуальна, групова.

Обладнання: таблички зі словами та картинками "Море", "Зимова годівниця", картинки із зображенням птахів, таблички з назвою днів тижня, звукозапис з голосами птахів, конверти з розрізними картинками, телевізор, презентація.

Хід уроку

Організаційний момент.
а) Продзвенів дзвінок веселий,
Він покликав усіх у клас.
Всі готові?
За розкладом урок прочитання у нас.
- Хлопці, які ви сьогодні гарні! Усміхайтеся одне одному і мені.

б) Гра "Згадай".
- Займе своє місце за своїм робочим столом, той, хто назве птахів (діти по порядку вимовляють птахів і сідають на свої місця).
- А тепер давайте скажемо девіз до нашого сьогоднішнього уроку.
Відповідатимемо активно,
Добре поводитися.
Щоб гості дорогі,
Захотіли знову прийти.

ІІ. Введення у тему.
(Включити запис голосів різних птахів– пташині трелі)

Г. ДОН - ЛА - КОВ - ЩИ-
2 1 4 3

«ЯЗУРД ІШАН»

Читатимемо вірш Г.Ладонщикова “Наші друзі” і згадаємо назви днів тижня та порядок їхнього слідування.
- Як ви вважаєте, чому вірш так називається? (Відповіді дітей)
- Давайте згадаємо птахів: перелітних та зимуючих.
- Хлопці, а як ви вважаєте, яких птахів називають перелітними, а яких зимуючими?

2. Висновок вчителя: Перельотні птахи – це птахи, які харчуються комахами і тому відлітають у теплі краї. Зимуючі – це ті птахи, які харчуються насінням, ягодою, хлібними крихтами, можуть знайти собі їжу в зимовий період.

3. Вправа у точному доборі слів.
На дошці прикріплені малюнки:
"Зимова годівниця"

[ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]

Учень виходить до столу бере картку з назвою птиці, читає її, каже яка вона (перелітна або зимуюча), прикріплює до картинки "годівниця" або до картинки "море". (Снігур, синиця, горобець, ворона, ластівка, голуб, лебідь, шпак, лелека).

4. Вправа «Знайди птахів зимуючих та перелітних».
– Птахів зимуючих знайди, синім кольором обведи.
Перелітних птахівзнайди, червоним кольором обведи.

Гра «Добре – погано».
1. Запитання: «Що гарного в тому, що птахи відлітають від нас у теплі краї? »
Відповідь: Взимку холодно в наших краях, їм нема де сховатися від вітру та снігу, а на півдні тепло; голодно, птахам нічим харчуватися, тому що всі комахи взимку сплять, а в теплих краях комахи водяться цілий рік.
2. Питання: А що поганого в тому, що птахи відлітають від нас?
Відповідь: Ми не бачимо птахів, не чуємо їхнього співу; багато птахів під час перельоту гинуть, не витримуючи важкої дороги.

ІІІ. Вивчення нової теми
Вправа на запам'ятовування "На гілці сидять".
Дорослий починає гру і каже: "На гілці сидить ворона". Наступний гравець повторює сказане і додає щось своє: "На гілці сидять ворона, синиця". Третій гравець повторює всю фразу та додає щось від себе. І так далі.

IV. Фізична хвилина.
Ми крокуємо, ми крокуємо. Руки вище піднімаємо. Раптом ми бачимо: у куща Випало пташеня з гнізда.
Тихо пташеня беремо назад у гніздо кладемо.

Робота з текстом поезії.
- Вірш, який ми зараз із вами прочитаємо, присвячений зимуючим птахам.

Перш ніж ми приступимо до читання вірша, ми повинні дізнатися, на якій сторінці він знаходиться.
Скажіть, яке сьогодні число? (18)
– З яких цифр воно складається? (З цифри 1 та 8)
- Перша цифра нашої сторінки – це 1 цифра сьогоднішнього числа (1).
- Друга цифра сторінки – це найвідмінніша відмітка у школі. (5)
- Третя цифра – це число, яке стоїть попереду 5. (4)
- Назвіть сторінку, де потрібно відкрити книгу. Стор. 154

1) – Як ви вважаєте, чи можна птахів назвати нашими друзями? Чому?
Правильно вони знищують шкідливих комах. А ще птахи прикрашають наше життя своїми піснями, своїми дзвінкими голосами. Недарма композитори та поети творять музику та вірші про птахів. Один із таких віршів я вам зараз прочитаю. Слухайте уважно!
Первинне читання вірша (читає вчитель).
2) Самостійне читання вірша. (Читають діти – дзижче читання)
- Як же ми маємо ставитися до птахів? (піклуватися про них)
- Яку користь приносять птахи? (Вони рятують нашу природу, лікують природу).
Вони охороняють наші риштування, сади, городи. Їх треба берегти, годувати. Якщо ми врятуємо одного птаха, ми врятуємо десятки дерев.
3) Читання вірша учнями вголос (за вказівкою вчителя). - Читання тексту вірша (за чотиривіршами).
4) Робота над змістом твору.
- Які птахи прилетіли до годівниці?
- Розглянь малюнки. Чи бачив ти колись синицю, сніговика, ворону, голуба, сороку? Опиши їх.

Фізмінутка для очей
Пташки

Чим годували хлопці птахів, що прилетіли?
- Якими днями тижня хлопці годували птахів, що прилітають до годівниці?

3) Вправа на співвідношення назв птахів по днях тижня (фронтальне опитування).

На дошці дні тижня та картинки із зображенням птахів та один птах зайвий, (її немає у змісті вірша).

Понеділок
Вівторок
Середа
Четвер
П'ятниця
Субота
Неділя

Інструкція: Визначити якісь птахи і коли прилітали до годівниці.
[ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]

А тепер, давайте перевіримо, чи ви співвіднесли птахів з днями тижня? (Читання дітьми уривків із вірша).
- Чи всі ці птахи були біля годівниці?
- Якого птаха немає у годівниці? (Клеста)

Висновок вчителя: Молодці, хлопці! Із завданням впоралися!

Проблемні ситуації
1. Якось ми поклали в годівницю крихти хліба, сала, насіння і гілочку горобини.
Прилетіли пташки, склевали всі крихти та насіння, а горобину не чіпали. Хто прилітав?
(Дитина виходить і вибирає картинку горобця).
2. На другий день прилетіли пташки з жовтими грудками, теж горобину не чіпали, а от сало і насіння склеювали. Хто вони?
(Дитина вибирає картинку пташку-синичку та виставляє на дошку)
3. А на третій день прилетіли якісь дивні птахи, грудки червоні, крильця чорні, і жодної горобини не залишили. Хто вони?
(Дитина виставляє сніговика).

V. Узагальнення.

Вправа на корекцію мислення (робота з уламковими картинками). (Роздати конверти кожному, хто навчається).
Інструкція: “У вас у конверті розрізані малюнки із зображенням птахів.
Складіть їх правильно. Потім назвіть цього птаха”.
Робота учнів біля дошки (2 учнів індивідуально складають уламкові картинки).
[ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]

(Інші учні працюють самостійно на своїх місцях).
- Які птахи ви отримали? (лелека, шпак)
- А у вас так само вийшло, як у хлопців? (Виправлення можливих помилок).

Гра – протилежний за змістом
ворона велика, а горобець (маленький),
голуби ходять, а горобці (стрибають),
горобці цвірінькають, а голуби (воркують), а ворони (каркають).

VII. Підсумок.
- Як називається вірш, із яким ви познайомилися на уроці?
– Хто його автор?
- Чому птахи наші друзі?
- Як потрібно ставитися до наших друзів – птахів?
- Бережіть їх! Годуйте їх! Любіть їх!
Навесні відбуваються всякі дива - сніг перетворюється на воду, з'являються первоцвіти - проліски, лопаються бруньки і з'являються маленькі листочки, земля починає зеленіти від трави, що пробивається. Але найголовніше диво – це те, що саме навесні до нас прилітають наші пернаті друзі та приносять весну на своїх крилах.

Молодці.
Оцінювання роботи всіх учнів під час уроку. Виставлення відміток із коментарями до них.

Непосида, невелика,
Жовта майже вся пташка.
Любить сало та пшеничку,
Хто впізнав її? (синичка)

Взимку на гілках яблука
Скоріше їх збери!
І раптом спалахнули яблука,
Адже це?.. (снігирі)

Бачили ви його не раз,
Він скаче за 2 кроки від нас.
«Чік-чірик, чік-чірик», -
Хто до цієї пісеньки звик?
(Воробей).

Збирає він швидко,
Жменю кинуті зерна,
І гніздиться під карнизом
Наш коханий
(Голуб сизий).

Сіра та чорна,
Хитра, спритна,
Кричить кар-кар-кар.
(Гава) .

µђЗаголовок 1Заголовок 2Заголовок 415

Методична розробка уроку

ЧИТАННЯ І РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ

3 КЛАС

Тип уроку: Урок для вивчення нового матеріалу.

ТЕМА: Г.Ладонщиков «Наші друзі»

Склав учитель початкових класів

МКОУ КШ №8 міста Арзамаса

Чижкова О.Ю.

Арзамас 2015р.

Ціль:

Ознайомити учнів із змістом вірша Г. Ладонщикова «Наші друзі»
Завдання:
- формування навички правильного та усвідомленого читання;
- розвиток мовлення учнів;
- виховання моральних аспектів особистості: доброго ставлення до тварин.

План уроку.

1.ОРГМОМЕНТ

2.АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА

3. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

4.РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

а) введення у тему

б) словникова робота

в) читання тексту вчителем

г) бесіда за змістом

д) первинне читання вірша

5.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНА

6. Зміцнення пройденого

а) повторне читання вірша

б) виконання завдань із змісту тексту

7.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНА ДЛЯ ОЧЕЙ

8.ПІДСУМОК УРОКУ

9.ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

ХІД УРОКУ.

1.Оргмомент.

Здрастуйте хлопці. Починаємо наш урок. Давайте привітаємо гостей своїми посмішками.

Порошила доріжки,

Прикрасила віконця.

Радість дітям подарувала

І на санчатах прокотила.

Про яку пору року цей вірш?

Сьогодні на уроці ми продовжимо з вами знайомство із творами на тему «Зима».

2. Артикуляційна гімнастика.

Але для успішної роботи нам треба підготуватися, зробити мовну розминку.

Ось він зимовий календар

Грудень січень лютий.

(читання прислів'я у різному темпі)

Що ми зараз із вами читали?

Що таке прислів'я?

3.Перевірка домашнього завдання.

- Що було поставлено додому?

(вивчити прислів'я про зиму з підручника та знайти свої прислів'я)

Діти виходять до дошки та хором та індивідуально кажуть прислів'я:

Грудень рік закінчує, зиму починає.

Січень – року початок, зима середина.

У лютому зима із весною зустрічається.

Снігу надує - хліба прибуде.

Мороз не великий, та стояти не велить.

У зимовий холод кожен молодий.

Любиш кататися - люби та саночки возити.

Сонце – на літо, зима – на мороз!

Спасибі, мороз, що снігу завдав.

Завірюхи та хуртовини та до лютого налетіли.
- Молодці, хлопці. Стільки нових прислів'їв про зиму знайшли.

4. Робота над новим матеріалом.

а) Введення у тему.

Які найхарактерніші ознаки зими ви знаєте?

Кому з тварин найважче доводиться взимку? Чому?

(Тема уроку та портрет Г. Ладонщикова представлені на слайді).

А може ви вже знаєте відповідь на це запитання?

(вислуховуються відповіді дітей)

Робота над текстом:

б) Словникова робота.

Що нам потрібно, щоб допомогти птахам?

Кор-муш-ка

Де ми її візьмемо?

Зробимо, а інакше можна сказатисма-стерим . Я знаю, що ви в групі продовженого дня вже змастерили годівниці.

(На слайді демонструються фотографії учнів, що розвішують годівниці).

Де можна повісити годівницю? А у сільській місцевості?

На крил-цо

Як інакше можна назвати годівницю?

Сто-ло-ва-я.

(слова прочитуються з дошки)

Усі ці слова зустрінуться нам у вірші.

в) Читання тексту вчителем.

г) Робота за змістом.

Прочитаємо перший уривок хором та знайдемо відповідь у тексті?

(відповідь зачитується)

Чому він називає птахів друзями?

д) Первинне читання вірша

Щоб згадати які птахи прилітали до годівниці, прочитайте дзижчанням уривки на с.155.

Назвіть птахів.

(діти називають птахів, слова з'являються на дошці та зачитуються)

Во-ро-б'ї, сне-ги-рі, си-ні-ци, во-ро-ни, со-ро-ки, го-луб

Чи зможете ви дізнатися про цих птахів?

(Слово з'єднується з картинкою).

5. Фізкультхвилина.

У понеділок я купався, (зображаємо плавання)
А у вівторок – малював (зображаємо малювання)
У середу довго вмивався, («миваємося»)
А у четвер у футбол грав. (біг на місці)
У п'ятницю я стрибав, бігав, (стрибаємо)
Дуже довго танцював. (кружляємо на місці)
А в суботу, неділю (бавовна в долоні)
Цілий день я відпочивав.

У нашій фізкультхвилинці йдеться про дні тижня. Давайте повторимо їх ще раз разом, хором.

(Учні хором називають дні тижня із прискоренням)

6. Закріплення пройденого

а) Повторне читання вірша

Птахи до хлопців кожного дня тижня прилітали різні. Давайте прочитаємо вірш ланцюжком по два рядки і спробуємо запам'ятати, які птахи, коли прилітали.

(Читання ланцюжком)

б) Виконання завдань із змісту тексту

Гра «З'єднай правильно»

(Діти з'єднують назви днів тижня з назвами птахів)

Чи всі дні тижня на місці? Якого не вистачає? Молодці, ви дуже уважні. А щоб такими і залишатися, нашим очам потрібен відпочинок.

7. Фізкультхвилинка для очей.

(електронна фізкультхвилина на інтерактивній дошці: «Зима»)

Закріплення пройденого.

в) Інсценування для птахів, підготовлена ​​вихователем ДПД

Хлопці, я знаю, що ви теж дбаєте про птахів, розкажіть як?

А вам ніколи не доводилося чути пташині розмови? Я знаю, що ви говорили про це під час занять у ГПД.

(звертається увага на виставку малюнків та годівниць)

Згадаймо про це.

(Учні показують інсценування: «Розмова у годівниці»,

до дошки виходять 6 чоловік у шапочках птахів: сорока, сніговик, горобець, синиця, клест, щілин і розігрують наступну сценку).

Сорока. Тра-та-та-та-та. Що я бачила, що чула. Хлопці птахам зробили прекрасні їдальні, а вони, невдячні, на сусідньому кучугурі на них скарги пишуть, виборюють і вередують.
Щігол . Насіння та зерно в їдальні недавлені. Дзьоб свихнеш, поки їх розкусиш. У нас від такої їжі мозолі мовою.
Горобець. Неподобство! Прилетів перекусити, а їдальню снігом засипало! До вечора пшоно розкопував. Хоч навіс зробили б, чи що.
Синиця. Сало сала різниця! Могли б вивісити несолоне, у нас від солоного животи болять.
Клест. Залишився голодний, обід вітром здуло. Хто зробив годівницю без бортів? Вітер у нього в голові!

Снігур. А де насіння бур'янів? Де горобина, калина, бузина, де кавунове та динне насіння?
- Заспокойтесь, птахи! Все буде в порядку.

Як бачите, хлопці, мало зробити годівницю, насипати в неї корм, треба ще подумати, чи гарна годівниця і чи зможуть ваш корм їсти птахи.

г) Заключне читання вірша

А чим ви годуєте птахів?

А чим годували птахів діти із вірша?

(діти зачитують уривки з тексту)

Заключне читання вірша за чотиривіршами.

8.Підсумок уроку.

- Чому люди допомагають птахам?

Що станеться, якщо цього не робити?

Я сподіваюся, що ви не будете про це забувати.

(Оцінюється робота дітей)

9.Домашнє завдання:


Тема:Наші друзі. Г.Ладонщиков.

Мета: Ознайомлення учнів із твором Г. Ладонщикова "Наші друзі".

1. Познайомити з твором “Наші друзі”, поглибити знання дітей про птахів - пернатих друзів, повторити дні тижня;

2. Розвивати усне мовлення; слухову пам'ять на основі вправ у запам'ятовуванні; корекція мислення;

3. Виховувати позитивну мотивацію до навчання.

Обладнання: таблички зі словами "Море", "Зимова годівниця", картинки із зображенням птахів, таблички з назвою днів тижня, звукозапис з голосами птахів, конверти з розрізними картинками.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Довгоочікуваний дан дзвінок,

Починається урок.

Гра "Згадай".

Займе своє місце за своїм робочим столом, той, хто назве птахів (діти по порядку вимовляють птахів і сідають на свої місця).

ІІ. Введення у тему.

Сьогодні ви познайомитеся з твором про птахів. Читатимемо вірш Г.Ладонщикова “Наші друзі” і згадаємо назву днів тижня та порядок їхнього слідування.

Як ви вважаєте, чому вірш так називається? (Відповіді дітей)

Згадаймо птахів: перелітних і зимуючих.

Хлопці, а як ви вважаєте, яких птахів називають перелітними, а яких зимуючими?

2. Висновок вчителя:Перелітні птахи – це птахи, які харчуються комахами і тому відлітають у теплі краї. Зимуючі – це птахи, які харчуються насінням, ягодою, хлібними крихтами, можуть знайти собі їжу в зимовий період.

3. Вправа у точному доборі слів.

На дошці прикріплені малюнки:

"Зимова годівниця"

Учень виходить до столу бере картку з назвою птиці, читає її, каже яка вона (перелітна або зимуюча), прикріплює до картинки "годівниця" або до картинки "море". (Снігур, синиця, горобець, ворона, ластівка, голуб, лебідь, шпак, лелека)

Вірш, який ми зараз із вами прочитаємо, присвячений зимуючим птахам.

ІІІ. Вивчення нової теми

1) Вправа запам'ятовування “На гілці сидять”.

Дорослий починає гру і каже: "На гілці сидить ворона". Наступний гравець повторює сказане і додає щось своє: "На гілці сидять ворона, синиця". Третій гравець повторює всю фразу та додає щось від себе. І так далі.

IV. Фізична хвилина.

Ми крокуємо, крокуємо.
Руки вище піднімаємо.
Раптом ми бачимо: біля куща
Випало пташеня з гнізда.
Тихо пташеняти беремо
І назад у гніздо кладемо.

2) Робота з текстом вірша.

1) Первинне читання вірша (читає вчитель).

2) Самостійне читання вірша. (Читають діти – дзижче читання)

3) Читання вірша учнями вголос (за вказівкою вчителя).

Читання тексту вірша (за чотиривіршами).

4) Робота над змістом твору.

Які птахи прилетіли до годівниці?

Чим годували хлопці птахів, що прилетіли?

Якими днями тижня хлопці годували птахів, що прилітають до годівниці?

3) Вправа на співвідношення назв птахів по днях тижня (фронтальне опитування).

На дошці дні тижня та картинки із зображенням птахів та один птах зайвий, (її немає у змісті вірша).

Інструкція: Визначити якісь птахи і коли прилітали до годівниці.

Чи всі ці птахи були біля годівниці?

Якого птаха немає у годівниці? (Клест)

А тепер, давайте перевіримо, чи ви співвіднесли птахів з днями тижня? (Читання дітьми уривків із вірша).

Висновок вчителя: Молодці, хлопці! Із завданням впоралися!

V. Узагальнення.

Вправа на корекцію мислення (робота з уламковими картинками).

(Роздати конверти кожному, хто навчається).

Інструкція: “У вас у конверті розрізані малюнки із зображенням птахів.

Складіть їх правильно. Потім назвіть цього птаха”.

Робота учнів біля дошки (2 учнів індивідуально складають уламкові картинки).

(Інші учні працюють самостійно на своїх місцях).

Які птахи ви отримали? (лелека, шпак)

А у вас так само вийшло, як у хлопців? (Виправлення можливих помилок)

Чи підживлюєте ви птахів узимку? Як ви це робите?

VI. Домашнє завдання.

С.155, питання 4.

Як називається вірш, з яким ви познайомилися на уроці?

Як назвали б ви цей вірш?

Чому птахи наші друзі?

Як потрібно ставитися до наших друзів – птахів?

Молодці.

Оцінювання роботи всіх учнів під час уроку. Виставлення відміток із коментарями до них.

ЧИТАННЯ І РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ 2 КЛАС ТЕМА: Г.Ладонщиков «Наші друзі» Мета: Ознайомлення учнів із змістом вірша Г.Ладонщикова «Наші друзі» Завдання: 1. Виробляти у навичок правильного, усвідомленого, виразного читання. 2. Розвивати усне мовлення; слухову пам'ять на основі вправ у запам'ятовуванні; корекція мислення; розвивати зорово-слухове сприйняття, образне уявлення на основі читання тексту вірша. 3. Виховувати позитивну мотивацію до навчання; виховувати чуйне ставлення до птахів. ХІД УРОКУ 1.ОРГМОМЕНТ Продзвенів дзвінок веселий, Він покликав усіх у клас. Всі готові? За розкладом урок прочитання у нас. 2.АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА Щоб краще читати, Треба язички розім'яти. Житло Веселий Язичок у своєму будиночку відкрили широко рота. Язичок прокинувся і зробив зарядку - язик вгору, вниз, убік, почистив зуби - язик по краю зубів, попив чайку - «чашечка», побілив стелю - язик по піднебіння підміли підлогу - язик «виметає» сміття і поїхав на коні цокцокцок до школи допомагати хлопцям вчитися - бла бабла. ос сильний мороз. Ососос на дворі тріщить мороз. Ососос заморозив нас мороз. Ососос заморозив щоки, ніс.

Бережи ніс у сильний мороз. Сильний мороз вистачає за носа. Не боюся тебе, морозе, розтираю снігом ніс! Яка пора року звучала? (Зима) 3. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 4. Робота над новим матеріалом. а) Введення у тему. Які найхарактерніші ознаки зими ви знаєте? Кому з тварин найважче доводиться взимку? Чому? Сьогодні на уроці ми читатимемо вірш Георгія Ладонщикова «Наші друзі» і подумаємо, як ми можемо допомогти птахам. А може ви вже знаєте відповідь на це запитання? Робота над текстом: б) Словникова робота. Що нам потрібно, щоб допомогти птахам? Годівниця Де ми її візьмемо? Де можна повісити годівницю? А у сільській місцевості? На ганок Як інакше можна назвати годівницю? Їдальня. (слова прочитуються з дошки) Про – ни ри – настирні, хитрі та спритні в) Читання тексту вчителем Про яких птахів йдеться? д) Первинне читання вірша учнями 5.Фізкультхвилина. Ми крокуємо, крокуємо. Руки вище піднімаємо. Раптом ми бачимо: біля куща випало пташеня з гнізда. Тихо пташеня беремо І назад у гніздо кладемо.

6.Закріплення пройденого а) Повторне читання вірша (Читання ланцюжком) б) Виконання завдань із змісту тексту – зап. с. 115 в) Інсценування про птахів Хлопці, я знаю, що ви теж дбаєте про птахів, розкажіть як? А вам ніколи не доводилося чути пташині розмови? Сорока. Тратататата. Що я бачила, що чула. Хлопці птахам зробили чудові їдальні, а вони, невдячні, на сусідньому кучугурі на них скарги пишуть, виборюють і вередують. Щігол. Насіння та зерно в їдальні недавлені. Дзьоб свихнеш, поки їх розкусиш. У нас від такої їжі мозолі мовою. Горобець. Неподобство! Прилетів перекусити, а їдальню снігом засипало! До вечора пшоно розкопував. Хоч навіс зробили б, чи що. Синиця. Сало сала різниця! Могли б вивісити несолоне, у нас від солоного животи болять. Клест. Залишився голодний, обід вітром здуло. Хто зробив годівницю без бортів? Вітер у нього в голові! Снігур. А де насіння бур'янів? Де горобина, калина, бузина, де кавунове та динне насіння? Заспокойтесь, птахи! Все буде в порядку. Як бачите, хлопці, мало зробити годівницю, насипати в неї корм, треба ще подумати, чи гарна годівниця і чи зможуть ваш корм їсти птахи. г) Заключне читання вірша А чим ви підгодовуєте птахів? А чим годували птахів діти із вірша? (Діти зачитують уривки з тексту) Заключне читання вірша по чотиривіршах. 8.Підсумок уроку. Чому люди допомагають птахам? Що станеться, якщо цього не робити? Я сподіваюся, що ви не будете про це забувати. (Оцінюється робота дітей)

МБОУ ЗОШ №19

УРОК ЧИТАННЯ І РОЗВИТКУ УСНОГО МОВЛЕННЯ

Г.Ладонщиков «Не клює»

Вчитель початкових класів Мадьярова Р.Ч.

м. Тобольськ, 18.05.2016р.

Урок читання та розвитку мови.

Форма уроку: комбінований урок.

Тема уроку: Г. Долонщиков «Не клює».

Завдання уроку:

- познайомити з віршем Р. Ладонщикова «Не клює», закріплювати вміння читання словами виразно;

Корекція та розвиток мислення, пам'яті, усного зв'язного мовлення, збагачення словника;

Виховання інтересу до читання, безпечна поведінкапід час риболовлі;

Обладнання: комп'ютер, монітор, презентація, зображення рибок, підручник.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.

Давайте налаштуємось на роботу. Усміхнемося один одному.

  1. Артикуляційна гімнастика. Мовленнєва розминка.

- Оскільки сьогодні на уроці ми багато читатимемо, підготуємо наш мовний апарат до роботи (вправи для губ, язика, щік).

Годинник

Язичок пустував, пустував

І годинами стати вирішив.

Праворуч, ліворуч він гуляв

І, як маятник, крокував.

Тік, так, тик та так-

Ходить годинник ось так.

Облизалочка

У тебе язичок,

Знову день народження,

Оближі, язичок,

Солодке варення.

Конячка

Як конячка пробігає,

Язичок наш теж знає:

Цок-цок, цок та цок-

Скаче, скаче язичок.

А тепер проговоримо чистомовки.

Ткет тканини тканини на хустки Тані.

Говорить папуга папугу

Я тебе, папугу, папугу.

Лев комарика ловив

Лапою чоло собі розбив.

Бик тупогуб, тупогубенький бичок.

У бика біла губа була тупа.

  1. Повідомлення теми уроку.

А тепер зарядка для розуму. Відгадуємо загадки. Відгадки на дошці. Давайте подивимося на картинки та прочитаємо підписи під ними.

Як ці предмети назвати одним словом?

На дні, де тихо та темно,
Лежить вусата колода.(Сом)

Хвістом виляє,
Зубаста, а не гавкає.
(Щука)

На дворі чи зима, осінь,

У глибині рідної річки

Ми тільники гордо носимо,

Як лихі моряки.(Окуні.)

Драчун і забіяка,
живе у воді,
Кістки на спині,
А щука не проковтне.(Йорш)

На рибалку ми ходили,
Рибу дружно всі вудили.
Своє оповідання ти як не фарбуй,
Але ловився лише...(карась)

- Правильно. Ми не дарма відгадували загадки, вони пов'язані з темою уроку, познайомимося з віршем Георгія Панасовича Ладошникова «Не клює».Слайд 2

4. Перевірка домашнього завдання.

Мережа тягну,

Рибу ловлю,

Потрапило чимало:

Сім окунів,

П'ятдесят карасів,

Один йоржок –

І того в горщик.

Юшки наварю,

Усіх хлопців нагодую!

Фізкультхвилинка.

Рибки весело хлюпалися Хлопнем стільки разів

У чистій свіженькій воді. Скільки окунів у нас.

То зігнутись, розігнуться. Стрибнемо стільки разів

То закопаються в піску. Скільки карасів у нас.

Присідаємо стільки разів тупнемо стільки разів

Скільки рибок тут у нас? Скільки щук у нас.

5. Словникова робота.

Перед слуханням вірша я пропоную розібрати вираз, який може спричинити скруту.

Це «примостившись абияк» -сісти, прилаштуватися, розташуватися, влаштуватися.Слайд 3

«сидить не дихаючи» - затамувавши, стримуючи подих, дуже тихо, не видає жодних звуків.Слайд 4

6. Слухання та читання вірша.

Читання вірша вчителем уголос. Учні стежать за підручником.

Читання вірша за учителем хором.

7. Робота з текстом.Виявлення первинного сприйняття.

Де рибалка влаштувався ловити рибу?Слайд 5

В який час доби пішов молодий рибалка на рибалку?

Чи була риба у річці?

Як поводився рибалка? Навіщо рибалці треба сидіти дуже тихо?

Чи зміг зловити рибалку рибу?

8. Робота над виразним читанням вірша.

Самостійне читання вірша пошепки.

Виразне читання вірша, добре читають цілком, з куплетів слабочитающие.

9. Підсумки уроку.

З яким твором познайомились?

Що потрібно для лову риби? (вудочка, черв'як)слайди 5,6

Який настрій у вірші? (веселе, жартівливе)

Із ким треба ходити на рибалку хлопчикам? (З дорослими)

Як поводитися на березі річки під час риболовлі? (Не заходити глибоко у воду, не підходити близько до крутого берега).

10. Домашнє завдання.

Підготувати промовисте читання вірша.

Намалювати рибок.