Лицемірство в оповіданні товсте і тонке. Викриття лицемірства у оповіданні «Товстий і тонкий». план-конспект уроку з літератури (6 клас). Звернемося до розповіді.

  • 25.04.2020

Чехов, у цьому оповіданні, висміює одне із пороків людства – лицемірство чи, інакше кажучи, двуличие.

На залізничному вокзалі випадково зустрічаються два старі шкільні друзі, які не бачилися багато років. Автор називає їх товстий і тонкий. Тонкий, який щойно вийшов із вагона з дружиною, сином та численними торбинками, і товстий, що опинився на вокзалі випадково.

Вони щиро радіють зустрічі – обіймаються, цілуються, ляскають один одного по плечу. Тонкий поводиться так, як поводиться звичайна людина в такій ситуації – починає розповідати про своє життя, представляє дружину та сина, згадує різні історії з дитинства, пов'язані з товстим другом.

А далі відбувається несподіване – його товстий друг виявляється великою людиною – таємним радником, що в ті часи був дуже великий чин. А тонкий, лише невеликий чиновник, якому не вистачає грошей на життя, що навіть доводиться підробляти не тільки йому самому, а й дружині.

Ось тут і проявляється лицемірство - тонкий весь стискається, починає говорити запобігливо, по-роболепському. Чин товстого починає на нього тиснути, і він стає лицеміром. Навіть його дружина і син перетворюються після впізнання чину товстого - дружина також згорблюється в послужливу позу, а син випрямляється і застібає всі гудзики мундира.

Товстий намагається їх напоумити, але вони вже нічого не чують. Все це виглядає так гидко, що він навіть відвертається від них і йде.

Викриття лицемірства, роль деталі в оповіданні А. П. Чехова "Товстий і тонкий" Матеріали до уроку літератури у 6 класі Вчитель Бережко О.Д.








Сторінка уважного читача Назва оповідання Композиція (побудова) Форма викладу Портрет героїв Мовна характеристика Смішне і сумне в оповіданні Коротке, просте Зав'язка-кульмінація-розв'язка знак шанобливості і навіть приниженості до співрозмовника. ??????


Звернемося до розповіді... Товстий Тонкий Товстий «Щойно пообідав на вокзалі, і губи його, подерті олією, лисніли, як стиглі вишні. Пахло від нього хересом та флердоранжем». «Тонкий же щойно вийшов із вагона і був нав'ючений валізами, вузлами та картонками. Пахло від нього шинкою та кавовою гущею».




Літературознавчий словник Антитеза Гротеск Гіпербола – протиставлення образів, картин, слів. - один з різновидів комічного прийому, що поєднує у фантастичній формі жахливе та смішне, потворне та піднесене, а також зближує далеке, - навмисне перебільшення з метою посилення виразності






Тонкий: «Дружина уроки музики дає, я портсигар приватно з дерева роблю. Відмінні портсигари! По рублю за штуку продаю. - художня деталь Чому він робить портсигари? Він у такий спосіб отримує додатковий заробіток. Це говорить про крайню потребу


Як же поводиться Тонкий після недовгої розмови? « зіщулився, згорбився, звузився… Його валізи, вузли та картонки зіщулилися, скривилися» (гіпербола – стилістична фігура явного та навмисного перебільшення, з метою посилення виразності) Наприкінці слів приставляє «с»: «Хі-хі-с… Що ви- з…» (раніше так було прийнято звертатися до високопоставлених особистостей) Тонкий раптом зблід, скам'янів, але незабаром обличчя його викривилося на всі боки найширшою усмішкою.


Клас Цивільні чини I Канцлер Дійсний таємний радник 1-го класу IIДійсний таємний радник IIIТаємний радник IVСправжній статський радник VСтатський радник VIКолежний радник VIIНадвірний радник VIIIКолежський секретар XXX





17





Слайд 1

Мультимедійний урок
Підготувала вчитель російської мови та літератури Гуляєва Ольга Володимирівна
Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа середня загальноосвітня школа №44 м. Сургут 2012 р.

Слайд 2

ТЕМА УРОКУ: «Викриття лицемірства у оповіданні А.П.Чехова «Товстий і тонкий» ТИП УРОКУ: урок - роздум

Слайд 3

ЦІЛІ УРОКУ:
Освітня: продовжити знайомство із творчістю А.П.Чехова. Розкрити особливості чеховського гумору. Виявити роль художньої деталі у оповіданні. Показати ставлення автора до лицемірства. Розвиваюча: розвивати навички аналітичного мислення, творчу уяву учнів. Що Виховує: виховувати інтерес до творчості А. П. Чехова, моральні якості особистості.

Слайд 4

Технологія: система Е.Н.Ільїна: викладання літератури як предмета, що формує людину, ІКТ. Матеріали та обладнання: Ілюстрації до розповідей А.П.Чехова. ТСО: мультимедійна приставка, екран, мультимедійна презентація«О.П.Чехов. Розповідь «Товста і тонка». Портрет А.П. Чехова. Роздатковий матеріал: робочі листи (додаток 1), словникова робота (додаток 2). Підручник Література. 6 клас» (за редакцією В.Я.Коровіної) Оформлення дошки.

Слайд 5

Методи роботи: частково-пошуковий, звернення до особистому досвіду; репродуктивний, демонстративний Форми роботи: інсценування, аналіз оповідання, захист презентації, складання синквейну, випереджальне завдання. Випереджальне індивідуальне завдання. Скласти проект «Дружба – дружбою, а служба – службою» з розповіді А.П. Чехова «Товстий та тонкий». Приклад продукту проектної діяльностіучня – презентація. ( Творча роботаучнів) Основне питання Чи можуть бути людські стосунки між людьми різних посад? Проблемні питання Чи можна назвати дружбою стосунки товстого та тонкого? Як характеризують героїв оповідання Чехова «Товстий і тонкий» їхні прізвиська? Наскільки "товстий" обійшов "тонкого"?

Слайд 6

ЕПІГРАФ ДО УРОКУ: Справжнє мистецтво вчить сміятися не з кривого носа, а з кривої душі. Н.В.Гоголь

Слайд 7

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП (1-2 хв.)
Мета: включення учнів у діяльність особистісно - значному рівні.
Доброзичливе вітальне слово вчителя. Перевірка вчителем готовності учнів до уроку, наявності навчального приладдя, підручника та робочого зошита. У учнів має виникнути позитивна емоційна спрямованість. Включення дітей у діяльність. Перевірити готовність робочого місця.

Слайд 8

АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ.(5 хв.)
Мета: актуалізувати раніше вивчений матеріал, необхідний засвоєння нового.
Діяльність вчителя Діяльність учнів
Хлопці, минулого уроці ми з вами познайомилися з біографією А.П.Чехова. Вдома ви самостійно прочитали розповідь Чехова «Товсте та тонке». Нині ж ми з вами повторимо основні етапи життя і творчості А.П.Чехова, розгадавши кросворд. (Додаток 1) Весь клас працює самостійно. Запис у робочих аркушах.
Перевіряє якість виконання кросворду. Учні обмінюються роботами для взаємоперевірки, звіряють відповіді на слайді. Оцінюють роботи одне одного.
т а г а н р о г
ме л их о в о
я л т а
с а х а л і н
ч е х о н т е
зуби
т о н к і

Слайд 9


- Тема нашого уроку «Викриття лицемірства у розповіді А.П.Чехова «Товстий і тонкий». Запишіть її. Діти, уважно подивіться на тему уроку та спробуйте сформулювати завдання, які вам доведеться вирішувати протягом уроку? (Дізнатися, що таке лицемірство, і як Чехов викриває цю якість в оповіданні). -А епіграфом до уроку є слова Н.В.Гоголя: "Справжнє мистецтво вчить сміятися не над кривим носом, а над кривою душею"
Оголошення теми та мети уроку (2 хв.). Ціль: постановка навчального завдання.
- Намагайтеся не забути про ці слова протягом нашого уроку, ми обов'язково до них повернемося наприкінці уроку. Проблемне питання. Що таке шкільна дружба і чи можна її зберегти на довгі роки? (Загальні інтереси, спілкування. Хтось дорожить цією дружбою, а хтось ні.) - Чехов теж навчався, але не в школі, а в гімназії.

Слайд 10

IV. Інсценування оповідання «Товстий та тонкий» (3 хв.). Ціль: розвиток творчих здібностейучнів, підвищити мотивацію до вивчення оповідання. - Уявіть, що ви в театрі, а хлопці, які готувались до інсценів оповідання, справжні актори. Запитання на виявлення сприйняття: - Що вас особливо зацікавило, вразило? - Які почуття викликала у вас розповідь. (Оповідання смішне, цікаві герої, незвичайна зустріч однокласників).

Слайд 11

Слайд 12

V. Словникова робота (3 хв.). (Роздрукований матеріал на партах). Ця робота необхідна, так як невелика розповідьнасичений великою кількістю незрозумілих слів учнів. Мета: познайомити учнів із незнайомими та малознайомими словами; збагатити словниковий запас учнів. Хлопці, а які слова були вам незрозумілі? У вас на партах у робочих аркушах є значення деяких слів, зверніть увагу. Додаток 2

Слайд 13

VI. Аналіз оповідання (18 хв.). 1) Робота над композицією (5 хв). (Розібравши структуру досліджуваного оповідання, учні зрозуміють його ідею). Ціль: розвиток читацької культури, розуміння авторської позиції; образного та аналітичного мислення, творчої уяви.
Діяльність вчителя Діяльність учнів
-Назвіть тему оповідання. Про що це оповідання? -Визначте композицію оповідання. Згадаймо, із яких частин вона складається. -Назвемо зав'язку. – Хто назве розвиток дії. – Знайдіть кульмінацію. Хто знайшов зав'язку? - Про зустріч шкільних друзів. Моделювання композиції твору на інтерактивній дошці(1 учень), інші працюють у зошитах. -Зав'язування, розвиток дії, кульмінація, розв'язка. – Зустріч приятелів на вокзалі залізниці. - Мабуть, тонкий завжди заздрив своєму другові, і тепер, через багато років, він здогадується, що людина перед ним більш успішна, ніж вона сама. Не даючи відкрити рота співрозмовнику, йде в атаку, хваляючись дружиною-лютеранкою та сином-гімназистом. - Страшний момент для тонкого: він дізнається, що його друг перевершив "Я вже до таємного дослужився ..." - Друг не може бути начальником, а начальник - другом "На обличчі у тонкого було написано стільки благоговіння ..."

Слайд 14

Моделювання композиції твори на інтерактивній дошці (1 учень), інші працюють у зошитах.

Слайд 15

2) Портретна характеристика героїв (7 хв). Мета: створення образів головних героїв важливий розуміння авторської позиції, розкриття ідеї твори.
Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Чи малює Чехов портрети своїх героїв? Прочитайте. Зачитування. «Товстий щойно пообідав на вокзалі, і губи його, подерті олією, блищали, як стиглі вишні. Пахло від нього хересом і флер-д'оранжем. Тонкий же щойно вийшов з вагона і був нав'ючений чемоданами, вузлами і картонками. Пахло від нього шинкою і кавовою гущею. і високий гімназист із примруженим оком – його син…»

Слайд 16

Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Що ми скажемо про товсте? Отже, Автор нам не дає опис зовнішності, але ми самі можемо уявити цю людину. Дві деталі (дорогий одеколон, сорт міцного вина) дають нам уявлення про успішну в житті людину. - Яким ви уявляєте образ тонкого? -А що означає деталь в описі тонкого «нав'юченого»? Значить, Тонкий – бідна, невпевнена в собі людина. - Заможний, багатий, задоволений життям, ходить поважно. - Тонкий бідний - немає грошей на носія, вигляд жалюгідний і пахне від нього густою. Це говорить про соціальні сходи. - Не може дозволити собі найняти носія, обвішаний чемоданами.

Слайд 17

Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Повернемося до тексту та складемо коротку характеристикугероїв заповнивши таблицю. Висновок: - Яке слово змінило ставлення тонкого до товстого? (Запис у робочих аркушах.) Додаток 1 – Таємний (радник). (Див.словник)
1.Ім'я. Михайло Порфирій
2. Рід діяльності. Таємний радник (3 клас) Колезький асесор (8 клас)
3. Сім'я. Одинокий Сім'я (дружина, син)
4. Заробіток. Досить грошей Підробляє, дружина дає уроки, сама несе багаж.
5.Ставлення до товариша. Першим дізнається, дуже радий. Теж радий, потім знудило, відвернувся від товариша.

Слайд 18

Слайд 19

Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Чому, дізнавшись про службове становище товстого, зовнішність тонкого та поведінка різко змінилися? - Як поставився товстий до цих змін? - Що означає слово "принижуватися"? Підберемо синоніми до слова «принижуватися»? - Через заздрість. - Йому неприємно ("поморщився"), він радий зустрічі зі шкільним товаришем, але, на жаль, той ("тонкий") став принижуватися перед ним. - Ставити себе у принизливе, жалюгідне становище. Підлабузнити, лебезити, догодувати (Словник синонімів)
3) Робота над ідеєю оповідання (3 хв.). Мета: виявити ставлення автора до лицемірства.

Слайд 20

Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Чому тонкий принижується? - Що означає слово «лицемірство». Звернемося до словника. - Тонкий жив за принципом «чин чину шануй, а не розуму шануй», так було прийнято в суспільстві: перед вищим чином відчувати страх, благоговіння, приниження, що виявлялося не тільки в мові, поведінці, а й у всьому зовнішньому вигляді: одягу, звичках Незважаючи на зовнішнє шанування та пошану, тонкий насправді заздрив товстому, ненавидів його, бажав зла. Це було лицемірством з боку тонкого. (Заздалегідь підготовлений учень зачитує зі словника визначення) - лицемірство - поведінка, що прикриває нещирість, зловмисність удаваним щиросердістю, чеснотою. («Тлумачний словник російської» С.И.Ожегова) (слайд 8).

Слайд 21

Діяльність вчителя Діяльність учнів
Висновок: - Отже, хлопці, розглянувши композицію оповідання, портретну характеристику героїв, нам стає зрозумілою ідея оповідання, що ж висміює А.П.Чехов у оповіданні «Товстий і тонкий»? - Хлопці, скажіть, будь ласка, між людьми різних посад чи не може бути людських стосунків? - У кожного з вас своя точка зору, а зараз із цього питання виступить із проектом Анастасія Карабліна. Висновок: - Чиношанування, лицемірство. - Автор хоче підкреслити, що повага до вищих і рабське чинопочитання - це абсолютно різні речі, і людина повинна вміти гідно поводитися і залишатися людиною на будь-якому ступені службових сходів. -Можуть бути. А можливо і ні. (Захист учнівської дослідницької роботи).

Слайд 22

Слайд 23

Діяльність вчителя Діяльність учнів
- Чи сподобався вам проект і чи хтось із вас змінив свою думку? - Отже, хлопці, ми прочитали розповідь, подивилися інсценування, проаналізували композицію, скажіть, будь ласка, розповідь «Товста і тонка» гумористична чи сатирична? - Отже, давайте ще раз скажемо, яку ваду викриває А. П. Чехов? - Сатиричний. - Він висміює порок суспільства – чинопочитання.

Слайд 2

Мета роботи:

У досліджуваній роботі ми дамо відповідь проблемне питання «Як А.П. Чехов викриває лицемірство у оповіданні «Товстий і Тонкий» з допомогою розгляду деяких деталей описи зовнішності, промови, і поведінки героїв.

Слайд 3

Особливості оповідань Чехова:

Короткий вступ; Ні докладного описукраєвиду, портрета; Яскраві мистецькі деталі; Основа оповідання – діалог.

Слайд 4

Підбадьорість - лестощі, догідливість. Угодництво - улеслива поведінка. Самознищення - визнання себе нікчемним. Чиношанування - лицемірне ставлення до старших за посадою, званням. Підлабузництво - прагнення привернути до себе когось лестощами.

Слайд 5

Нічтоже своє усвідомлюй знаєш де? Перед Богом, мабуть, перед розумом, красою, природою, але перед людьми. Серед людей треба усвідомлювати свою гідність. Ти ж не шахрай, чесна людина. Ну і поважай у собі чесного малого і знай, що чесний малий не нікчемність”. З листа до брата Михайла.

Слайд 6

Слайд 7

"Стислість сестра таланту". А.П. Чехов А.П. Чехов – майстер слова. Однією деталлю, реплікою він може сказати багато.

Слайд 8

Деталь - один із засобів створення художнього образу, який допомагає представити зображувану автором картину, предмет або характер героя. Деталь може відтворювати риси зовнішності, одягу, обстановки.

Слайд 9

Звернемося до розповіді.

Товстий щойно пообідав на вокзалі, і губи його, подерті олією, блищали, мов стиглі вишні. Пахло від нього хересом та флердоранжем. Тонкий же щойно вийшов із вагона і був нав'ючений валізами, вузлами та картонками. Пахло від нього шинкою та кавовою гущею. Товстий Тонкий

Слайд 10

Херес та флердоранж могли собі дозволити лише багаті люди. Значить, Товстий – самостійний, багатий, задоволений життям. Флердоранж Херес

Слайд 11

«нав'ючений валізами» – не може дозволити собі найняти носія. Значить Тонкий – бідна людина, невпевнена в собі. Нав'ючений чемоданами

Слайд 12

Тонкий: «Дружина уроки музики дає, я портсигар приватно з дерева роблю. Відмінні портсигари! По рублю за штуку продаю. Чому він робить портсигари? Він у такий спосіб отримує додатковий заробіток. Це говорить про крайню потребу

Слайд 13

Як же поводиться Тонкий після недовгої розмови? «зіщулився, згорбився, звузився… Його валізи, вузли та картонки зіщулилися, скривилися» (гіпербола – стилістична фігура явного та навмисного перебільшення, з метою посилення виразності) Наприкінці слів приставляє «с»: «Хі-хі-с… Що ви- з…» (раніше так було прийнято звертатися до високопоставлених особистостей) Тонкий раптом зблід, скам'янів, але незабаром обличчя його викривилося на всі боки найширшою усмішкою…

Слайд 14

Чехов, дивовижний майстер лаконічної мови, виразного ємного штриха, словом, реплікою, деталлю умів сказати багато чого. У Чехова ми вчимося влучного, точного слова. Проаналізувавши розповідь Чехова «Товсте і тонке», ми можемо визначити ємність чеховської деталі, її дивовижну виразність, навчитися вчитуватися в текст. Висновок

Слайд 15

Інформаційні ресурси

Текст твору Художні деталі творів Чехова Російська література XVIII–XX століть (для презентацій, уроків та ЄДІ) Твори по твору Табель про ранги

Переглянути всі слайди

Опис презентації з окремих слайдів:

1 слайд

Опис слайду:

"Товстий і тонкий". Викриття лицемірства в оповіданні. Роль художньої деталі.

2 слайд

Опис слайду:

Антон Павлович Чехов не був злою людиною. Його ранні оповідання, підписані псевдонімом «Антоша Чехонте», пройняті відкритим, задерикуваним гумором життєлюбної людини, яка, стикаючись з недосконалістю навколишнього світу, весело сміється над ним. Чехов вважав, що «тоді людина стане кращою, коли ви покажете їй, якою вона є». Ці слова можна поставити епіграфом до всієї творчості письменника, а також до його знаменитих оповідань «Хамелеон», «Зловмисник», «Смерть чиновника», «Іонич», «Про кохання», «Людина у футлярі», «Пострибунья», «Агрус ». Ці невеликі за обсягом розповіді цікаво, а ви твори взагалі читаєте - справжня енциклопедія сучасному письменникові життя, на яке він дивиться то відсторонено, то з мудрою іронією, то з їдкою сатирою. При цьому за гірким сміхом письменника легко вгадуються його болючі роздуми над найважливішими моральними та суспільно-соціальними проблемами часу.

3 слайд

Опис слайду:

Розповідь "Товста і тонка" була написана Чеховим в 1883 р. і в тому ж році вперше опублікована в журналі "Уламки". З деякими змінами розповідь була надрукована у 1886 р. Версія тексту від 1886 р. вважається остаточною.

4 слайд

Опис слайду:

"Енциклопедія російського побуту XIX століття": "Відома розповідь Чехова «Товста і тонка» оповідає про випадкову зустріч на вокзалі двох друзів дитинства. Тонкий, який досяг чину колезького асесора, дізнається, що Толстий вже до таємного дослужився, тобто обігнав його на п'ять класів Тут Тонкий миттєво змінює тон і починає лебезити і плазати перед колишнім шкільним товаришем. ("Енциклопедія російського побуту XIX століття (що незрозуміло у класиків літератури)", стаття "Таємний радник", Ю. А. Федосюк. 1989)

5 слайд

Опис слайду:

С. Паперний: "У оповіданні "Товстий і тонкий" (1883) показано зустріч двох людей, друзів дитинства. Як тільки з'ясовується, що зустрілися колезький реєстратор, невеликий чин, з таємним радником, чиновним тузом, - незрима прірва розділила двох людей. Людське виявляється не головним, не вирішальним у людині, воно відразу ж відступає перед його становищем у суспільстві, рангом, службовою вагою.<...>Персонажі Антоші Чехонте повністю належали дійсності, що породила їх, - казенної і обивательської. Всі ці «товсті», «тонкі», «хамелеони», «свистуни», «пани обивателі», «наречені та папеньки», «інтелігенти-кабатчики» і не намагаються протиставити себе навколишньому середовищу.

6 слайд

Опис слайду:

"Словник культури XX століття": "...перший письменник ХХ ст. Чехов вперше чітко проартикулював своє ставлення до тіла; говорячи про те, що все в людині має бути чудово, він підкреслив, що це не тільки душа, а й одяг". Характерно також, що "товстий" Чехову приємніший за "тонкий", тому що товстий більш здоровий, більш естетичний, ніж тонкий у його приниженій антиестетичній позі. У цьому Чехов пориває з класичною традицією ХIХ ст. маленької людиниі викривала "товстого".

7 слайд

Опис слайду:

Чому цей твір викликав у вас сміх? Над ким і з чого сміється автор? Який сенс назви оповідання? За допомогою яких прийомів створюється комічний ефект у оповіданні? Що хоче сказати автор тим, що Порфирій (Тонкий) починає повторювати розповідь про свою сім'ю? Чому він раптом змінився?

8 слайд

Опис слайду:

Деталь – один із засобів створення художнього образу, який допомагає уявити зображувану автором картину, предмет чи характер героя. Деталь може відтворювати риси зовнішності, одягу, обстановки.

9 слайд

Опис слайду:

Товстий тонкий Товстий щойно пообдав на вокзалі, і губи його, подерті олією, блищали, як стиглі вишні. Пахло від нього хересом та флердоранжем. Тонкий же щойно вийшов із вагона і був нав'ючений валізами, вузлами та картонками. Пахло від нього шинкою та кавовою гущею.

10 слайд

Опис слайду:

Головними героями оповідання "Товсте і тонке" є два пани, два друга дитинства, які не бачилися багато років. Зустрівшись випадково на вокзалі, "товстий" та "тонкий" розповідають один одному про себе. Що спільного й у чому відмінності "товстого" та "тонкого"? Спочатку розглянемо їх спільні риси. По-перше, обидва герої, зважаючи на все, є чоловіками середніх років. Про сімейному становищі"Товстого" нічого не відомо, а "тонкий" пан одружений і має сина-підлітка: "...його дружина, і високий гімназист з примруженим оком - його син." (про "тонкий") По-друге, "товстий" і "тонкий" обидва отримали однакове початкову освіту, тому що разом навчалися у гімназії: "У гімназії разом навчалися!"

11 слайд

Опис слайду:

По-третє, "товстий" і "тонкий" обидва служать чиновниками. Проте на службі у друзів усе складається по-різному. Так, "товстий" встиг дослужитися до чину таємного радника, а "тонкий" носить набагато нижчий чин - чин колезького асесора: "Ні, милий мій, піднімай вище, - сказав товстий. - Я вже до таємного дослужився..." Ще однією відмінністю героїв є кількість орденів. У "товстого" пана є два ордени, у "тонкого" - один, Орден Святого Станіслава (наймолодший за старшинством серед державних нагород): "Дві зірки маю." ("Товстий" про себе) "... і Станіслава маю." ("Тонкий" про себе) "Такий же душонок і чепурунок!"

12 слайд

Опис слайду:

Одна з ключових відмінностей "товстого" і "тонкого" полягає в їхньому відношенні до чинів та дружби. "Тонкий" пан з особливою пошаною ставиться до людей, які вищі за його по чину. "Тонкий" не приховує свого чиноповажання навіть перед своїм другом дитинства ("товстим"): "Я, ваше превосходительство... Дуже приємно-с! Друг, можна сказати, дитинства і раптом вийшли в такі вельможі-с! Хі-хі- с." ("тонкий" про високий чин друга) "Товстий" пан, навпаки, вважає, що чини не повинні впливати на старовинну дружбу. Йому неприємне чинопочитання та рабське благоговіння, яке показує його друг. Зрештою "товстий" не витримує цього лицемірства і йде: "Товстий хотів було заперечити щось, але на обличчі у тонкого було написано стільки благоговіння, солодощі та шанобливої ​​кислоти, що таємного радника знудило. Він відвернувся від тонкого і подав йому на прощання руку."

13 слайд

Опис слайду:

Короткий вступ. Немає докладного опису краєвиду, портрету. Яскраві художні подробиці. Основа оповідання – діалог.